Zayıf Olduğunu Bilmek ve iPhone

4-8-2009

Zayıf olduğunu bil yazısında bir iş yaparken elde neyin olup olmadığını bilmek ve ona göre hareket etmekten bahsetmiştim:

Blair Witch filmi ve benzeri yapımlar bu konuya güzel bir örnek aslında. Hollywood gibi milyonlara film çekemiyorsunuz dolayısıyla taktik değiştiriyor, interneti, dedikoduyu ve farklı bir yolu seçip bir film yapıyor ve parayı kırıyorsunuz. Komiktir aslında bu filmin iki ilginç olgusu var. Birincisi filmin tüm konusu çarpma (eski 60 kadar ülkede yasaklanmış bir gore filmden – detayları inanınki bilmek istemezsiniz), ikincisi film gerçekten kötüydü. Buna rağmen para kazandı. Sonuca bakarsak muhtemelen onlar amaçlarına ulaştı. Sanırım yüz yılın sanat filmini yapmayı planlamıyorlardı.

Ben uslanmaz bir oyuncu olduğumdan dolayı düzenli olarak iPhone oyunlarına bakıyor beğendiklerimi alıyor, oynuyorum. İnsanların iPhone ve benzeri sistemler için 3D büyük oyunlar yapmasının nedenini hiç anlayamamışımdır. Sonuç itibarı ile bu oyunu oynayan kişiler bilgisayar dünyasından gelen ve gerçek grafiklere sahip oyunları oynamış kişiler, halbuki bu platform’ un grafik desteği zayıf, ekranı küçük ve kontrol için bir gamepad’ i yok vs. vs.

Muhtemelen işte bu yüzden Doom Ressurection’ den çok Drop7 isimli muhtemelen 3 haftada yazılmış bir oyun çok daha fazla satabiliyor. Bunun yanında Lucas Arts gibi zeki firmalar eski ve iPhone’ a port edilebilecek Monkey Island gibi güzel klasikleri piyasaya sürmeye başladılar ki bu da çok güzel bir mantık.

Özetle dostlarım, elinizdekinin ve hedef platformun zayıflıklarını bilmek lazım.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts