Zayıf Olduğunu Bil

5-10-2007

Bir bilgi işlemci olarak bilmeniz gereken birçok şey var. Kullandığınız işletim sistemi, bazı programlama dilleri, ağ bilgisi, donanım bilgisi vs. vs. Tahmin edebileceğiniz gibi sonu olmayan bir liste sizi orada bekliyor.

Dolayısıyla sizin odaklanmanız ve kendi bölümünüze ayrılmanız gerekiyor ancak konu orada da bitmiyor, her şeyden sonra ne kadar çok şey biliyor olsanız da bilmediğiniz şeyler olacak. Hatta daha fazla öğrendikçe daha fazla bilmediğinizi anlayacaksınız. Bu bilmedikleriniz içerisinde kariyeriniz ve projeleriniz boyunca size gerekenler ya da önünüze çıkanlar da olacaktır. Belki onları öğrenebilirsiniz belki es geçebilirsiniz ya da o anki bilginizin dahilinde o konuyu çözemeyeceğinizi fark edersiniz.

Bu durumlarda zeki olmak en önemli faktördür, Eğer solaksanız sağ elinizle bilek güreşine girmezsiniz, bacağınız sakatsa maratona katılmazsınız… Aynı şekilde güçlü olduğunuz konuları da ortaya çıkarmaya ve onların üzerine yürümeye çalışın, projelerinizde iş yerinizde ve hayatınızda başkaları ile aynı şeyleri yapmak yerine sizin avantajda olduğunuz şeylere yönelin. Bu şekilde birçok yarışa erken başlamış olursunuz.

Blair Witch filmi ve benzeri yapımlar bu konuya güzel bir örnek aslında. Hollywood gibi milyonlara film çekemiyorsunuz dolayısıyla taktik değiştiriyor, interneti, dedikoduyu ve farklı bir yolu seçip bir film yapıyor ve parayı kırıyorsunuz. Komiktir aslında bu filmin iki ilginç olgusu var. Birincisi filmin tüm konusu çarpma (eski 60 kadar ülkede yasaklanmış bir gore filmden – detayları inanınki bilmek istemezsiniz), ikincisi film gerçekten kötüydü. Buna rağmen para kazandı. Sonuca bakarsak muhtemelen onlar amaçlarına ulaştı. Sanırım yüz yılın sanat filmini yapmayı planlamıyorlardı.

Sonuca gelirsek sevgili dostlarım yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı bilin ve ona göre kararlar verin. yedi – sekiz sene önce sektörde çok daha toy olduğum halimi hatırlıyorum ve çok gülüyorum. Gençliğin de etkisi ile o kadar çok şey bildiğimi sanıyordum ki… Şu an düşününce o zamanki bilgim ile o şekilde düşünmem ne kadar acı bir durum. Aynı şekilde beş sene sonra şu anki halime güleceğime de eminim.

O zamanlar tabii ki sektör çok daha kapalıydı, bilgi almak ya da tabiri caizse kendinize mentor – üstat bulmak çok bir işti, biz ise sadece önünde dial-up ı olan ama Google’ u olmayan insanlardık.

Özetle sevgili dostlarım şunları bilin:

Ek olarak bilmediğinizi bilmek yeni bir şeyler öğrenmek için süper bir yol.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts