Yeni Tasarım !

24-8-2007

Sanırım bir önceki tasarım 3 seneden bu yana aktifti ve bu süre içerisinde yaklaşık 15 tane kadar eski tasarımla ilgili mesaj aldım. Kimi sadece sıkılmıştı, kimi ise direk çirkin olduğunu düşünüyordu. Ben genel olarak memnundum, okunaklı ve görsel olarak temizdi. Buna rağmen tabii ki bende sıkılmıştım...

1.5 sene önce kadar yeni bir tasarıma başlamıştım ancak hiç bir zaman bitmedi, arada bir kaç başka şey daha denedim ama olmadı. Dün akşam kesin yeni bir tasarım yapıyorum diye oturdum ve bilgisayarda bulduğum eski versiyohn bir Fireworks' ü yükledim. İki günlük bir çalışma sonucu site gördüğünüz bu haline kavuştu.

Hala bir çok kısmına ısınamadım, emin olmadığım yerler var, ama sanırım şimdilik idare eder. Görsel olarakta bunun daha güzel olduğunu düşünüyorum.

Yeni Tasarım Nasıl Yapıldı

Genelde çarpma ve çırpma ile!

Arka plandaki desenin temelini SquidFingers' tan aldım. Daha sonra onun renklerini değiştirdim ve gradient efekti verdim. CSS Şablonunu IronMyers - CSS Layouts tan aldım, üzerine kendi CSS' i mi ekledim.

Logoyu da basit bir şekilde yaptım vs HTML aktardıZaten sitede başka bir şey yok. Arada bir dizi başka şey denedim ama beceremedim...

Okunabilirlik

Bu benim için en önemli şeylerden biri dolayısıyla okunabilirliği yüksek tutmaya çalıştım. Bazı link renkleri çok açık kalabiliyor bunu ileride değiştirmeyi düşünüyorum.

Uyumluluk

Sitenin IE, Opera, Firefox ve benzerlerinde sorunsuz gözükmesi gerekiyor. Ancak eğer çözünürlük 1024*768 altındaysa sağ taraf kaymakta. Genel olarak neredeyse hiç JavaScript yok. Olanları da temizledim.

Neler Eksik?

Bir çok şey eksik, şu an sağ tarafı tamamen kaldırmış durumdayım. Bazı önemli linkleri ve aramayı yakında bir yerlere yerleştirmeyi planlıyorum. Aynı şekilde eş-dost linkleri de bir yerlere yerleştireceğiz tekrar.

W3C, XHTML?

Bunlar biraz yalan oldu. Genel olarak site geçerli XHTML koduna sahip ancak özellikle Windows Live Writer saçmalıklarından dolayı bir çok blogda yanlış HTML' ler bulunmakta. Bir gün bunu da çözeriz belki, 3-5 yıl sonra işte..

Sence Nasıl Olmuş?

Sizin şu anki tasarım hakkında fikirleriniz nelerdir?

Her türlü yorumu - fikri bekliyoruz...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts