Yazılım Geliştirmenin İki Yolu

2-3-2009

Diyelim ki bir uygulama için raporlama fonksiyonu geliştiriyorsunuz. Bu raporların CVS ve HTML formatını desteklemeleri gerekiyor. Bu durumda iki seçeneğiniz var:

Birinci yolun avantajları ve dezavantajları:

İkinci Yolun Avantajları


Şimdi geniş ölçekte farklı yolları seçen yazılımları görelim:


Benzer örneklerden gidersek Macromedia' nın hemen hemen tüm ürünleri de aynı şekilde geliştirilmiştir. Ana motor JavaScript + Macromedia' nın güçlü API larını destekler. Aynı XUL gibi JavaScript ve bu API' lar birleştirilerek extension' lar yazılabilir. Eğer Dreamweaver, Flash gibi yazılımların altyapılarını incelerseniz ana sistemden sonraki hemen hemen tüm yazılımın JavaScript ile yazılmış olduğunu görebilirsiniz. Yani bu kodları değiştirerek aslında tüm yazılım arabirimlerine kadar değiştirebilir ya da yeni fonksiyonalite ekleyebilirsiniz.

Burada bence unutulmaması gereken şey geliştirilen yazılımın boyutudur. Yani Macromedia ya da Firefox bu tip bir framework' ü destekleyebilir ama küçük bir takım için bu seçim büyük bir yanlış olabilir. Ama raporlama sistemi küçük olduğundan tek kişi olarak çalışan bir geliştirici bile raporlama sistemini özel bir çözüm yerine bu şekilde genel bir çözüm olarak geliştirebilir.

Benim naçizane fikrim iyi programcılar her zaman ikinci genel çözümü yapmak ister, ancak hayatın gerçekleri işin yönünü değiştirebilir.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts