WPF - Windows Presentation Framework Nedir?

22-3-2008

Bir kaç gün önce Windows Presentation Framework (WPF) e bakma şansım oldu. Şu an itibarı ile WPF piyasaya çıkalı neredeyse 2 seneyi geçiyor ama sanırım ancak adam gibi stabil bir hal aldı. Ben de hafta sonu bir bakmak istedim ve biraz hakında okuyup biraz da kod yazdım.

WPF .NET Framework 3.0 üzerine yazılmış bir dizi kütüphane sayesinde çalışıyor, Dolayısıyla .NET Framework 3.0 veya yukarısı sisteminizde yüklü ise WPF çalışacaktır. WPF esas olarak masaüstü yazılımlar için olsa da WPF/E (WPF Everywhere) web üzerinden aynı Flash gibi çalışan aksiyonlarda yapabiliyorsunuz. Bu animasyonların çalışması için site ziyaretçilerinde Silverlight yüklü olmalı. Silverlight IE ve Firefox ta Windows ve OS X' te çalışır durumda şu an.

WPF temel olarak daha görsel seksi arabirimleri daha rahatça tasarlamanız için geliştirilmiş diyebiliriz. 3D, 2D animasyon ve arabirimleri yapmak eski klasik GDI' dan çok daha pratik ve performanslı. Normal windows yazılımları şu anda klasik olarak grafikler için GDI kullanıyor ve GDI da bu işlemler için CPU yu kullanıyor. Halbuki WPF ise GPU yu kullanıyor dolayısıyla 100$ satın aldığınız grafik kartınız gerçekten de işe yarar hale geliyor. Eğer kullanıcının iyi bir grafik kartı yoksa ve donanım tabanlı hızlandırmayı desteklemiyorsa o zaman gene eski moda şekilde çalışıyor ama hala çalışıyor.

WPF arabirimleri XAML ile tasarlanabiliyor ek olarak bu XAML a kod tarafından OO şekilde tamamen erişmekte mümkün. XAML bir markup dili, belirlenmiş XML yapısı ile yazılabiliyor ve bunu Visual Studio ya da direk olarak Silverlight okuyup işleyebiliyor. Gelin görün ki XAML olması gerekenden çok karışık ama bu mecburi bir durum lakin desteklemesi gereken çok fazla şey var.

Bu kompleksiti iki sorun neden oluyor :

XAML ı tasarlamak için bu nedenle Microsoft yeni bir kaç ürün çıkardı. Microsoft Expression. Bu ürünler WPF için vektör çizim yapmanızı, XAML tasarımları ve animasyonları tasarlamanızı sağlıyor. Şimdiye kadar belirtmemiştim hemen belirteyim WPF in en güçlü nokltalarından biri aynı Flash gibi basitçe animasyon oluşturabilmeniz.

Aksiyon

Teoride süper olan WPF aksiyonda benim sadece midemi bulandırdı, ısrarla uzun vakit harcamama rağmen hoşlanamadım, sevemedim. Microsoft' un planı ne bilmiyorum ama basitçe Flash' ı silmek bir yana ciddi bir rakip olmaktan bile şu an çok uzakta. Masaüstü yazılım marketine gelince şu kesin ki yakında çok daha fazla WPF yazılımı göreceğiz ama yapısı gereği WPF yazılımlarını sadece geniş Multimedia ya da 3D görsel isteği olan yazılımlarda göreceğiz onun harici dünya eski Windows Forms' a uzun bir süre daha devam edecek gibi.

Muhabiriniz Ferruh WPF ile geçirdiği hafta sonunu olay yerinden canlı canlı bildirdi, bir sonraki yayında buluşmak üzere.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts