Wordpress Kurulumu ve Alınacak Dersler

26-4-2008

Dün kuzenim bende onun sunucusuna Wordpress' i kurmamı rica etti, en son wordpress' i göreli yaklaşık bir sene olduğundan kurulum süreci aklımda kalmamış.

Wordpress' in kurulumu şu şekilde gerçekleşiyor :

  1. Wordpress' i Upload et,
  2. MySQL de veritabanı oluştur,
  3. Wordpress' i başlat ve Veritabanı Bilgilerini gir

3 ölümcül derecede basit adım, bu kadar. Ek olarak kurulum o kadar zeki ki mesela size MySQL kullanıcı adın doğru ancak erişmek istediğin veritabanını bulamadık gibi detayları hata analizlerini de veriyor.

Bunun yanında bugün bir kaç test için dasblog kurmak istedim, Kurulum dokümanı 10 sayfa, kurulumu için ise varsayılan olarak sistemde bir vbscript çalıştırmanızı bekliyor ve ek olarak normal kurulum için de bir dizi entegrasyon istiyor. Bunun yanında diğer bir ASP.NET yazılımı olan ScriptTurn Wiki kurulumu şu kadar :

  1. Upload et
  2. Content klasöründe yazma izni olduğundan emin ol

Bir adım!

Sonuca gelirsek kendin için bir şey kodlamak ile bir şeyi dağıtacağını bilerek kodlamak arasında dağlar kadar fark var ve hazır yazılım Wordpress, Screwturn Wiki gibi olmalı. Bugün hazır web uygulama marketi çok büyük, 100 tane hazır blog, 200 tane hazır forum, 300 tane hazır CMS sistemi var. Eğer yaptığınız uygulamanın insanlar tarafından kullanılmasını istiyorsanız sistemin kurulumu dokümantasyonun okunması ile birlikte 10 dk. geçmemeli.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts