Windows XP Service Pack 2

15-8-2004

Windows XP SP2 çıkmış bulunmakta. Bir süredir heryerde bunun muhabbeti var. Uyumsuzluk sorunu çıkartan programlar, uyumsuzluklar, yeni getiriler vs.

Bu konularda çok detaylı bilgiler veremeyeceğim bunun birinci nedeni Windows XP kullanmamam. İkinci nedeni ise heryerde zaten bundan bolca bahsedilmesi.

Firewall Güncellemesi
SP 2 deki belki en büyük yeniliklerden biri Firewall' un bu derece geliştirilmiş olması. Şahsen Windows' un Firewall' unu incoming (dışarıdan içeriye gelen) trafik konusunda çok başarılı görüyorum. Ancak uygulama internet kontrolü olmamasından dolayı tam bir firewall çözümü olarak düşünemiyorum. SP2 de ise yeni bir özellik eklenmiş. Server olarak hareket eden uygulamaları bloklayabiliyorsunuz. Yani eğer bir program dışarıdan bir bağlantı almak için local bir port' u açığ server olarak bağlantı beklemey başlarsa Windows XP size bir uyarı veriyor ve isterseniz bu programı bloklayabiliyorsunuz. Aynı ZoneAlarm ve benzer üçüncü parti yazılımların yaptığı gibi.

Service Pack 2' nin uyumsuz olduğu en popüler programlar TCP Raw soket değişikliğinden dolayı popüler opensource port tarayıcımız Nmap ve antivirus yazılımı Norton

Bu arada özellikle güzel Windows haberleri için FlexBeta hoş bir site. Bu siteden How Secure is Windows Firewall? makalesini de okuyabilirsiniz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts