Windows Vista' ya Geçmek ya da Geçmemek

12-5-2007

Windows Vista üzerine çok konuştum, çok yazdım. Şu ana kadarda yaklaşık 2-3 ay kadar Vista deneyimim oldu.

Ana sistemimde ciddi bir donanım değişikliği yaptığımdan dolayı şu an sistemde kurulu olan Windows 2003 ve Windows Vista siliyorum. Bu HDD' ye de tamamen format atıp baştan bir sistem kuracağım. Tabii ki en önemli soru şu :

Hangi işletim sistemini kurayım ?

Seçim alanım aslında pek geniş değil Windows harici işletim sistemlerini pek seçime katmıyorum çünkü basit şekilde hayatımın bağlı olduğu Visual Studio gibi araçlardan mahsunlar (sakın kimse bana MONO vs. demesin!).

Özetle yeni sistem;

- Windows Vista olabilir
- Windows XP ya da Windows 2003 olabilir.

Windows XP' yi direk geçiyorum, 2003 IIS ve server taban açısından çok daha verimli. İki seçeneğim kaldı Vista ve 2003.

Aslında Windows Vista' ya tamamen geçmeyi çok uzun süredir planlıyordum, performans korkularım da artık kalmadığından kesinlikle geçmeyi planlıyordum. Ancak yeni diz üstü sistemimde sadece Vista kullanmam ile Vista' nın bana bir şey katmadığını bir defa daha farkettim. Tamam seksi bir arabirimi var, yakışıklı ekstralar var ama sonuç olarak kayda değer bir şey yok (UAC hariç).

Özetle hala yazılımların sorunlu çalışması, sürücülerin olmaması, performans düşüklüğü (çok yüksek donanımlarda 3-4 GB sistemlerde bile) gibi konulardan dolayı yeni sistemime Windows 2003 kuramaya karar verdim. Muhtemelen bir seneye kadar da Vista' ya geçmemeyi planlıyorum.

Bu arada x64 versiyonu da kurmayacağım, maalesef hala x64 Windows masaüstü için verimli bir halde değil. Bundan sonra da uzun süre Windows Vista konusundan çok uzak durmayacağım muhtemelen çünkü hala diz üstü sistemimde kullanmaya devam etmeyi planlıyorum (bunun yegane nedeni tembellik tabii ki...)

Recent Blog Posts

See all of the blog posts