Windows Vista x64 Maceraları - VIII, Daha başka neler tırt ?

29-11-2006

 1. Sistem Hataları?
  Windows Vista sistemim henüz çok taze ve içerisinde adam gibi bir şey olmamasına rağmen 5 açılıştan birinde açılmıyor ve restart atmak zorunda kalıyorum. Sanırım bu pek iyiye bir işaret değil. Bunu genel olarak eleyebiliriz lakin sorun benim sistemime spesifik olabilir gene de beklenmeyen bir durum.
 2. Fazla Karşık ya da Beklenmedik
  Ya Vista gereğinden fazla karışık ya da ben Vista kullanırken gereğinden fazla salak oluyorum, lakin çok basit operasyonlar için çok fazla vakit harcamak gerekebiliyor. "Folder Properties" neredeydi?

  Bu konuda Joel' da (joel diyorum çünkü kendisi askerlik arkadaşım olur) Vistanın kapanma menüsünden bahsediyor.
 3. İmkansız veya Yalan Güvenlik
  Rahatsız edici ve orta vadede hızlı şekilde yalan olacak güvenlik geliştirmeleri var. Windows 2003 te ilk yüklediğinizi IE yüksek güvenlik koruması ile gelir. IE bu şekilde gerçekten normalde olduğundan çok daha güvenlidir ancak eğer o şekilde IE kullanırsanız hemen hemen lynx kullanıyor gibi olursunuz yani IE bir halta yaramaz. Dolayısıyla herkes hemen onu sistemden kaldırır ve IE de eski haline döner.

  Bunu MS' in numaralarından biri olarak görüyorum çünkü bazı güvenlik cevaplarında / notlarında MS "eğer IE' yi ileri seviye güvenlik modunda kullanırsanız bu exploit çalışmayacaktır!" tarzı söylemlerde bulunuyor. Özetle bence bu özellik sadece bu söylemi desteklemek için konulmuş (tamam biraz abartmış olabilirim ama böyle).

  İşte Windows Vista bu şekilde. Takriben 2 günden sonra tüm bu soruları ve özellikleri nasıl kapatabilirim diye bakınmaya başlıyorsunuz.
 4. Performans
  Windows 2003 ya da Windows XP den sonra çok büyük bir performans kaybı yaşıyorsunuz, Sadece 3 pencereyi 3 boyutlu göreceğiz diye 500 dolarlık donanım upgrade i yapmak istemiyoruz değil mi?
 5. Uyumsuzluk
  Gerçeği söylemek gerekirse ben daha çok uyumsuz uygulama bekliyordum ama genel olarak bayağı iyi. Gene de bunun yanında bir çok programda sorun yaşayacaksınız.
 6. 64 Bit hala hayal
  64 Bit donanımlar piyasayı bu kadar erken vurmuşken (şimdiden piyasadan 32bit işlemciler kalkmaya başladı) 64 bit Windows ve yazılımlar hala çok az ve stabil olmaktan çok uzaklar. Microsoft, Visual Studio' nun 64 bit versiyonunu bile yazmazken (bunun ne kadar kolay / zor ya da başka bir şey olduğu umrumda değil sonuç olarak para basan bir firmadan bahsediyoruz) geliştiricilerin 64bit için ciddi yazılımlar yazmasını bekleyemeyiz.

  Bu arada Visual Studio 2005' in Windows Vista 64bit ile uyumsuz olması ve hala bu sorunun çözülmemiş olması ise tam bir komedi! Hatta 32bit te de bilinen ve hala çözülmemiş sorunlar varmış.
 7. Fiyat
  Biliyorum çoğunuz işin bu kısmını önemsemiyorsunuz ama Vista nın piyasa fiyatları gerçekten pahalı döngüsüne bakarsanız tamamen gereksiz bir hareket şu an.
 8. Sonuç
  Açıkçası Windows Vista' dan etkilendim. Bir dizi seksi özellik ve enfes görselliği ile ilk dokunuşta insanı yakalıyor. Lakin hafif olarak içine girince ve artı eksilerini çıkarınca bir süre daha Vista' ya geçmeyeceğim.

  Performans, yeni sistem sorunları, uyumsuzluk ve fiyat başlıca nedenler ve açıkçası geçmem için kendime bir tane geçerli neden bulamıyorum. Ek olarak Vista ile gelen hemen hemen tüm yeni özellikleri ücretsiz ya da çok ucuz yazılımlarla XP ve 2003 te simule edebiliyoruz ki zaten ben de dahil bir çok kişi bunu yapıyor.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts