Windows Vista x64 Maceraları - VII, Arama Tırt

29-11-2006

Bir dizi Windows Vista muhabbeti yaptık,

Genelde Vista' nın iyi yönlerinden bahsettik. Şimdi de biraz kötü yanlarından veya "bekledim ama bulamadım" yanlarından.

İlk olarak arama fonksiyonundan bailayalım ki tam bir facia benim gözümde. Vista için genel yeni özelilklerden biri buydu ara ve bul. Arama kısmı doğru ama bulma kısmı hakkında biraz daha düşünmemiz gerekiyor.

Benim beklediğim tam olarak hazırlanan ve güncel kalan temiz dosya adı ve özellikleri indeksiydi. Dolayısıyla basit bir dosya adı ya da klasör adı yazınca hemen bulabilecektim ve windows tuşuna basıp hemen oraya uçabilecektim.

Birinci hata indekslenen dosyalarla başladı. Öncellikle eğer bir hard diskin tamamının indekslenmesini istiyorsak partitionda / klasörde vs. "indexing" özelliğini açmalıyız (evet sesinizi duyuyorum, Windows un öldürücü indeks özellikleri ve saatler süren tüm dosyalara özelliği uygulama saçmalığı burada da devam ediyor). Tabii ki index özelliklerini açma tam bir facia.

Hadi açtık, ikinci hata Windows benim yüzlerce GB datamı deli gibi içindeki datalar ile birlikte indexlemeye çalışıyor. Bunun anlamı 1-3+ GB lık ındex dosyası, hard disk için ekstradan bir kaç milyon spin ve bazen sistem için ciddi dereceye varan performans kayıpları.

Bu özelliği kapatabiliyorsunuz, nitekim kapadım, hatta gittim indekslemeden sadece .exe uzantılı dosyaları seçtim ve diğer tüm indexleri sildim. Şimdi sadece çalıştırılabilecek dosyaları buluyor bu sayede favori programlarının birinden (Colibri) kurtuldum. Ancak bir diğer olan Locate32 hala benimle birlikte.

Özetle benim için Windows Vista' nın seksi araması sınıfta kaldı ama Windows tuşuna basıp bir şey arama ya da çalıştırma rahatlığı süper, buna hakkını vermemiz gerekiyor. Belli ki başkaları bu şekilde düşünmüyor.

Bu arada söylemek gerekir ki aramanın yanında klasör görüntüleme özellikleri tam bir harika, çok çeşitli seçenekler ile recursive yapıları da destekleyen şekilde klasör ve dosyaları düzenleyebiliyorsunuz. Bilgisayarı içerisinde sörf yapabilenler için ideal.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts