Windows Vista x64 Maceraları - IV, Windows Vista Güvenliği

18-11-2006

Görünen o ki Microsoft eski hatalarından dersini almış ve yeni bir sayfa açmış. Aslında bu çok eski bir bilgi değil 2003 ten yana işlerin bu şekilde olduğunu biliyoruz. IIS6 da bunun en iyi yaşayan canlı örneği.

Bu yenilenme Windows Vista yı iyi yönde etkilemiş ve Vista bugün baştan sona kadar güvenlik ön planda tutularak geliştirilen tek Windows. Bu noktada konu ile daha ilgili arkadaşları SDL' i incelemeye davet ediyorum.

Vista' da gözle görülen bir şey var ki o da klasik bir güvenlik önlemi olan en düşük kullanıcı ile sistemi kullanıp gerekince yönetici hakları ile çalışmak. Bu *nix te çok aktif olarak kullanılan bir pratik ancak çok az Windows kullanıcısı bunu yapar. Bunun en büyük nedenlerinden biri tabii ki diğer Windowsların bu durumu pek takmamasıydı. Vista da ise 'sudo' benzeri bir mantık ta var. Sisteme admin olarak login olsanız da admin yetkisi gereken potansiyel kritik bir şey ile karşılaşınca sizden ekstra onay istiyor veya tekrar şifre soruyor. Yani aslında admin hakları ile çalışmıyorsunuz. Bu da tabii ki Group Policy den değiştirilebilen ve genelde herkesin yaklaşık 3 içerisinde bıkıp değiştirdiği bir özellik.

Bunun yanında bazı gözüme çarpan güvenlik ile ilgili değişklikler,

Recent Blog Posts

See all of the blog posts