Windows Vista x64 Maceraları - III, Firewall

17-11-2006

Bir önceki sefer bu işte tam anlamıyla çuvallamıştırk. Aslında teknik olarak bu seferde çuvallamış olsam da bir Vista bu noktada yardımımıza geldi. devam ediyoruz...

İnternetimiz ve tarayıcımız da olunca tabii ki bir sonraki kritik gereksinim aklımıza geldi. Firewall...

İlk olarak x64 te iyi çalıştığını bildiğim Tiny Firewall AMD64 aklıma geldi. Tiny Firewall firması artık yaşamasa da, yazılım çok güçlü ve stabildi. Arşivden çıkardım, kurmaya başladım ki sürücülerinin imzalı (signed) olmamasından dolayı yüklenmedi.

Şimdi diyeceksiniz ki "aç bcedit.exe kapa hemen sign kontrolünü" ama maalesef Vista x64' ün ayağı öyle değil Vista x64 ille de signed istiyor henüz pratik bir çözümü de piyasada yok (siz mi buldunuz? hemen yorumlara yazın biz de bilelim).

Dolayısıyla birinci seçenek olan Tiny Firewall listemizden elendi, Zone Alarm ise feci geçen x64 beta testlerinden sonra şimdilik Zone Alarm' ın x64 versiyonunu iptal etti. Biz de diğer seçenek olan Outpost x64 Betasına kaldık. Outpost x64 betasını kurdum ki beklemediğim şekilde sürücüler imzasız çıktı! Firmaların yazdıkları yazılımları imzalamaması büyük bir terbiyesizlik.

Vista' nın yeni Firewall' unun outbound kontrolü olduğunu duymuştum, nitekim gayet güzelmiş. Firewall' un ana özelliklerinden default olarak ınbound ve outbound' u kapatıp sadece Firefox a hak verirsek mesela sorunu temel olarak çözmüş oluyoruz.

Tabii düzgün bir software firewall' un yanında bu çocuk oyuncağı gibi kalıyor ama gene de çok güzel, şimdilik Windows Vista' nın Firewall' u ile yolumuza devam ediyoruz.

 

Recent Blog Posts

See all of the blog posts