Windows Md5 Checksum Tool

29-9-2004

Son HDD kaybında muhtemelen bir daha aramıza dönemeyecek kaynak kodlarından birine sahip MD5 Checksum Tool' da vardı. Bu program basit şekilde dosyaların MD5 Hashlerini çıkarır.

Kaynak kodları zart-zurtları gittiğinden dolayı ne yeni bir özellik eklenecektir, ne bulunan hatalar giderilecektir nede başka bir atraksiyona sokulacaktır. Ancak bu hali ile gayet iyi çalışır.

Download;MD5 Checksum Tool (141 kb. - md5checksum-setup.exe)
MD5 Checksum : 16F5D4F2CA465AD5BC626C24595C9E60 .NET Framework gereklidir

Download Patch !
Bu patch küçük büyük harf ayrımını düzeltecektir, programı kurduktan sonra MD5Patch.zip (52kb.) i yükleyin ve programı kurduğunuz klasöre bu zipi açın. Eski .exe nin üzerine yazmanız gereklidir.

Ekran Görüntüsü;


Özellikler;
Sürükle Bırak kabul ederBirden fazla dosyayı işleyebilirOpen Recursive (Bulk) menüsü ile bir klasörün altındaki (tüm alt klasörler ve dosyalarda dahil) tüm dosyaların MD5 Hashlerini hesaplayabilirHashleri aynı olan dosyaları karşılaştırabilir ve renklendirip sıralarDetaylı olarak txt, xml, cvs, html Export verebilirDetaylı olarak txt, xml, cvs, html Export verebilirCommanline desteği için ek olarak bir commandline programa sahiptir (md5sum.exe - standard md5sum.exe ile aynı isimde olduğunu biliyorum ama o değil)Kendini Gönder / Send To menüsüne ekleyerek direk sağ tuştan ulaşılabilir.md5 uzantılı dosya imzalarını tanırDosyalar istenilen kolonlara göre sıralanabilirÇoklu satır olarak md5 metinleri yapıştırabilir ve bu sayede bir dizi dosyayı tek seferde kontrol edebilirsinizSu onu sever o suyu sever, sizi sever saygı gösterir bilgisayar sahibi olduğunuzu bilir, kendini silebileceğinizi farkeder ona göre efendi davranır.Bilinen Sorunlar;Klasörleri direk açmaya çalıştığınızda klasör olarak algılayamıyorMD5 Hashleri büyük küçük harf duyarlı kaşılaştırıyor Belirttiğim gibi bu iki salak hatanın çözümü hazır olsada (ki 2. düzeltmiştim de) artık kaynak kodumuz olamadığından bu iki hata ile yaşamayı öğreneceğiz.

Bir ara adam gibi ingilizce/türkçe dokümantasyon yaparız artık, Yorumları bekleriz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts