Windows Kodlarını Satanlar

12-11-2004

Microsoft windows kodları konusundaki kararlığını daha işin başından bildirdiğimiz gibi göstermişti. En sonunda bu konuda bir kaç kişi yakalanmış. Bunları satan kişiler zaten en tuhaf tayfa, yaptıkları şey Emule vs. den bu kodları indirdikten sonra (yada bir şekilde ele geçirdikten sonra) bu kodları 20$ - 30$ a satmak. Microsoft ta bu tip bir kaç adam yakalayıp bize bunu söylüyor.

Bu sadece MS' in agresifliğini gösterir bence. Bu arada yakalanan kişi ilwill (WILLIAM P. GENOVESE, JR.) adı ile tanınan biri, bende bizzat başka bir yerden kendisini tanıyorum. Kendisinin başına bu tip bir olayın geleceği belliydi o başka bir konu ama esas konu şu ki benim de tahmin ettiğim gibi sistemi analiz edildiğinde 2000 kadar bilgisayar sistemini ele geçirdiği ortaya çıkmış. Bunların hemen hemen hepsi ev sistemleri vs. ancak bu kadar zombie makina bir çok şey işe yarayabilir. Daha önceden DOS mafyasından bahsetmiştik, bir diğer kullanım amacı ise kaliteli ve temiz proxyler olarak kullanmak. Bu tip sistemlere SOCKS5 proxy kurduğunuzda her türlü internette yaptığınız eylemi bunlar üzerinden götürebilirsiniz işiniz bitince de bu sistemde bir temizlik yapabilirsiniz.

Genelde buna da gerek olmaz çünkü zaten kullandığınız proxy bu işi sizin için yapıyor ve temiz çalışıyordur. Bu tip bir dizi küçük ve gizli SOCKS proxy var veya bir tane yazabilirsiniz. ilwill sadece işin görünen yüzüydü daha fazlası değil, zaten ilwill hakkında dava açmaya başlarlarsa davaların sorun gelmez özellikle software piracy konusunda.

Ek olarak ilwill' in 2000 zombiesinin kilit noktası kendisinin tamamen özel trojan ve rootkitleri kullanması, dolayısıyla yaydığı trojanlar vs. antivirüsler tarafından tanınmıyordu.

Bu arada zombie konuları ilginizi çektiyse şuna kesinlikle gözatın. Bir grup rusun yönettiği özel bir zombie network analizi. Analizi yapan kişi sistemi kıran ve içeriğine ulaşan diğer bir güvenlikçi.

Ilwill yakalanması hakkında detaylı dava bilgileri.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts