Windows 2003 Kullanıcı Adınızı Unutursanız !

11-9-2004

Kullanıcı adını unutan adama ancak salak derler ama neyse...

Son 2 haftadır tam bir bahtsız deveyim. Tam sistemi toparladık derken klasik düzelemelerimden biri default Administrator kullanıcı adını değiştirmek. (Hazır konu değiştirmeden açılmışken Windows Server serisinden kendi şifrenizi her zaman Ctrl + Alt + Del - Change Password den değiştirin, User Management tan değiştirirseniz Windows bazlı encypt edilmiş datalarınız uçar - Mesela outlook' un credentials' ı sakladığı dosyalar gibi).

Konuya dönersek Windows 2003 kullanıcı adımı değiştirdikten sonra yeni salak ve değiştirecek olduğum datron mouse salaklalıklarından dolayı bilgisayarım kitlendir bir kaç restart yedi. Esas bomba şimdi geliyor ki şifrem aklımda olmasına rağmen kullanıcı adımı unutmuşum.

Önce SAMinside kullanmak geldi aklıma veya bir linux distro ile açıp SAM export almak ve Lopth Crack ile userları görmek ancak daha sonra eski dost Offline NT Password and Registry Editor geldi aklıma. Zaten önceden CDsi hazırdı hemen taktım ilginç bir şekilde muhtemel bir bios problemi olarak bilgisayarım CD den boot etmemekte ısrar etti.

İkinci deneme olarak hemen floppy imageini download ettim.

Nitekim 3 defa hatalı floppy yüzünden boot biraz gecikti ancak en sonunda işlem tamamlandı. Aslında normal şartlar altında hrşeye onay vererek bir çok şey yapabildiğiniz bu linux tabanlı programcıkta windows taki pathler ve bazı ayarlar değişik olduğundan biraz kastı ancak kısa sürede toparladık. SAM dosyamızın adresini doğru şekilde verdikten sonra hemen userlist aldık ve da daaaam...

Eğer şifreyi de silmek / değiştirmek istiyorsanız o işlemi de basitçe bu noktada yapabilirdiniz. Yada ! basarak işleminizi bitirin.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts