Windows 2003 AMD x64 Firewall Seçimi

21-4-2006

x64 sisteminiz için bir firewall mu seçmek istemiştiniz? Seçim kelimesi bu işlem için çok cafcaflı kalacak, çünkü sadece iki seçiminiz var. Onlara da seçim demeye pek dilim varmıyor...

Ghost Firewall x64

Ghost Firewall' un application control desteği yok sadece packet filtering yapıyor. Bu yüzden de bir çok kişinin "personal firewall" seçiminden kesinlikle uzak olacaktır. Ama hiç yoktan iyidir diye kullanılabilir.

Aslında ghost firewall' u geliştiren Ghost Security (bu yeni isimleri sanırım) AppDefend gibi sağlam bir yazılımı geliştiren grup. Yani casper' a benzeyen logolarına kanıp sümsük default iconla uygulama yayınlayan vb 6.0 geliştiricilerinden sanmayın. Tabii ki arkadaşlarla aramızda para toplayıp kendilerine bir arabirim tasarımcısı tutmaya çalıştığımızı da sizden gizleyecek değilim.

Tiny Firewall x64

Tiny Firewall ise şu an CA tarafından alınmış bir firmanın ürünü. İçinizden bi oha! çekebilirsini lakin serbest. CA' in neden satın aldığını anlamak çok zor değil az sonra detaylara ineceğim.

Tiny Firewall bir çok işlemi yerine getiriyor;

Bunun harici IPS/IDS vs. gibi şeyleri de az çok içeriyor.

İlk 3 ana teknolojisinden bahsetmiştik, son teknolojisi olan Track'n Reverse ise gerçekten etkileyici. Standart bir uygulama kurulumunu izleyip tamamen izleyebiliyor ve isterseniz geri alabiliyor. İlla ki çok komplike işlemlerde patlayacaktır ama gene de etkileyici.

Tiny Firewall' un alt yapısı tek kelimeyle "inanılmaz", çok başarılı. Arabirimler ve kullanılabilirlik ise tek kelime ile "felaket", rezillik. İşte benim nacizane görüşüm dahilinde bu altyapıdaki potansiyeli göre CA gözü kapalı bu firmayı almıştır. İleri ki bir zamanda da CA' den çok iyi bir personal firewall veya personal security suite görürsek şaşırmamız gerekli.

Tiny firewall verimli kullanabilirseniz bunun kullandığınız vaktin ilk ayında günde bir saatinizi kendisine hizmet ederek geçirmeniz, bir sürü kural tanımlamanız demek, o zaman çok iyi bir firewall ve uygulama kontrol / durdurma / dürtme mekanizmasına sahip oldunuz demek.

Şahsen RSS Reader' ımı istediğim şekilde çalılştırabilmek için 5-10 dk. arasında vakit harcamam gerekti.

Sonuç olarak x64 sistemler için seçim kesinlikle tiny firewall. Kullanırken sadece firewall modülünü kullanabilirsiniz, onu da profesyonel değil basit bazda kullanırsanız çok kullanışlı olabilir.

Son olarak x64 Firewall piyasasında henüz ZoneLabs ve Agnitium Outpost yok. Outpost Windows Vista' nın resmi çıkışı ile birlikte piyasaya sürmeyi planlıyor. Tahminimce ZoneAlarm daha erken piyasaya çıkacak. Gene bilgim dahilinde Outpost' un x64 betası beta tester' lara dağıtılmadı ancak ZoneAlarm şu an test edilmekte.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts