Win 2003 Server Maceraları - I

6-9-2003

Şu an saat 22:32 itibarı ile size bir windows 2003 Server üzerinden sesleniyorum. Geçici XP seansından sağ çıktığım için şanslıyım. Ve nihayet karşımda gerçek bir iş istasyonu, çok iddialı oldu, en azından çalışan ve gereksiz görsel kaygıdan uzak duran bir alet.

Tabii ki bu sistem üzerinde tuhaf, güzel vs. olayları aktaracağım.
Micorosoft aldığı yoğun tepkilerden dolayı win2003 server' da güvenlik konusunu biraz abartmış. Yani kullanılabilirlik - güvenlik ölçüsünü pek tutturamamış gibi geldi bana. Mesela default ayarlarda Internet Explorer trusted olmayan sitelerde (microsoft.com hali hazırda trusted bilmem söylememe gerek var mı ?) Javascript bile çalıştırmıyor. Yani Internet Security settingleri default olarak high geliyor. Gerçi bu sistemin bir iş istasyonu olduğu düşünüldüğünde bu fena da bir fikir değil.

ASP.NET Framework ve tabii ki IIS6 içerisinde bulunuyor, Program Ekle/Kaldır' dan siz eklemelisiniz.

Kurulumu WinXP vs. tarzı bir sistemden yapmalısınız.

Ek olarak WinXP üzerinden Win2000 kuramadığınızı biliyormuydunuz ? XP' den bu konuda alacağınız yanıt yüklemeye çalıştığınız işetim sisteminin (win2k) şu anki işletim sisteminizden (winXP) eski olduğudur.
Peh sanane be adam !

DOS' tan yüklemek ise tam bir felaket kısaca en iyi sçeenek CD Boot. Ancak XP üzerinden Win2003 yüklerken bu tip bir sorun tabii ki yaşamıyorsunuz.

Genel olarak Win2003' te ciddi ve güzel değişiklikler olduğuna inanıyorum. Biraz daha kullanayım detayları ve yeni gelenleri de iletmeye çalışacağım.

yazı biraz acele ve karışık, (yeni sistemin heyecanı tabii(!)) kusura bakmayın.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts