Web 2.0 Kedimi Yedi

1-4-2008

HomieGonnaEatyouAlive Yıllar önce (8-9 sene) bize bilim-kurgu gibi gelen şu muhabbetleri yaptığımızı hatırlıyorum;

- Hoca biliyor musun ileride yazılımlar internet üzerinden çalışacak, Korsan kalmayacakmış,
- Hadi lan olmaz öyle şey!

Aradan yıllar geçtikten sonra RSS Reader' ım Feeddemon' dan Google Reader' a kaydı, Dosyaları online olarak anti-virus' ten geçirmeye başladım, Outlook yalan oldu ve web mailları kullanıyorum, İnsanlar internetten strateji oyunları oynuyorlar, fotoğralarını internette saklıyorlar, Iphone' larının yazılımlarını webden çalıştırıyorlar, ofis uygulamalarını internetten çalıştırıyorlar vs.

Açıkça söylemek gerekirse 9 sene önce Javascript' in bu noktaya gelebileceğini tahmin edememiştim, aklımda daha hayvani implementasyon düşünceleri vardı. Mesela markup dili ile arabirimleri tasarlanıp (XAML gibi) remote iletişim üzerinde sadece limitli data gönderilebileceği gibi (X11 Sessionları gibi). Dolayısıyla nedense masaüstü yazılımın Javascript gibi zayıf (?) bir dilde olabileceğine gözüm kesmemişti. Bu uygulamaların internetten çalışacağını söyleyen kişilerine kafasında o zaman ne vardı onu da bilmiyorum açıkçası.

Ben hala bazı ofis uygulamaları gibi bazı yazılımları offline olarak tercih ediyorum ama sanırım yakın vakitte onları da tamamen online ortama taşıyacağım. Bütün bu Web 2.0 muhabbetinin arasında "gizlilik" konuları da var, o konuya şimdilik hiç girmiyorum. Gizlilik ve güvenlik konusundaki diğer bir şeyde OpenID ve Single Signon sistemleri. Bunlar da bizim tek gol ile maçı kaybetmemize neden olabilir.

Özetle Web 2.0 kedimizi yedi, eskiden her yazılım e-mail atana kadar gelişiyordu, artık her yazılım RSS okuyana kadar gelişir  hale geldi.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts