Verimli Bilgi Takibi

17-10-2009

Eskiden bilgi yok diyen bizim artık yeni bir sorunumuz var, bilgi fazlalığı.

Sorun büyük, çözüm basit değil ama bazı huyları değiştirerek verimli şekilde hem yeni bilgiyi takip edebilir, hem bilgiye yetişebilir hem de çok kısa süreler harcayarak yapabilirsiniz.

 1. RSS okuyusu kullanın, hiç bir blogu ziyaret etmeyin, blogları ziyaret etmek bir çok nedenden dolayı oradan alacağınız bilgiye gereğinden daha fazla efor vermenize neden olur.
 2. RSS okuyusunda herşeyi okumayın, başlıkları okuyun, konu ilginizi çekiyorsa devamını okuyun.
 3. Bilgi kaçıtrmaktan korkmayın, eğer bir şey gerçekten çok iyiyse takip ettiğiniz başka bir kanaldan onu duyacaksınız ne de olsa. İnternet sandığınızdan çok daha küçük, çok fazla kişi aynı konu hakkında konuşuyor. Hepsini okumanıza gerek yok birini okumanız yeterli.
 4. Eğer bir RSS ilgilendiğiniz konudan çok ilgilenmediğiniz konularda yazıyorsa, o RSS’ i takip etmeyi bırakın. (Benim rasgele değişik konulardan yazmam bir çok kişi için bu blogu da bu kategoriye sokuyor olabilir. Eğer öyleyse korkmayın silin. Çok iyi bir şey yazarsam bir şekidle duyarsınız zaten.*)
 5. İkna olduğunuz konuları tekrar tekrar okumayın. Eğer “LinkedIn” in kariyerinize yardım edecek bir kanal olduğuna inandıysanız LinkedIn’ in neden çok iyi olduğuna dair 5 yazı daha okumanıza gerek yok.
 6. Aynı bloggerlar aynı konuları çok yazarlar, bunu gördüğünüz anda o yazıyı es geçin. Bir de bunların kendilerine “technology evangelist” falan diyenleri vardır ki onlardan koşarak kaçın.
 7. Çok az yazı baştan sonra dikkatle okumayı gerektirir, değer. Önce yazıları hızlı bir şekilde okuyun. Hızlı okuma teknikleri ile ilgili bir çok kitap ve makale var. Bunları deneyebilir ya da kendi kendinize pratik yapabilirsiniz. Mesela bunun gibi bir makaleye maksimum 4-5 dk. harcamanız gerekli. Genelde 2 dk. yeterli olacaktır. Mesela girişteki paragrafın hiç bir amacı yok, bunu geçebilirsiniz. Bir yerden sonra bu doğal bir davranış olacaktır.
 8. İlginizi çeken konuları hemen okumayın Read it Later, Evernote ya da InstaPaper gibi bir sistem kullanın. Bu sayede konsantrasyonunuzu da bozmadan ve bulduğunuz kaynağı kaybetmeden ilginizi çeken konuyu daha sonra okuyabilirsiniz.
 9. Eğer mümkünse Pocket PC, iPhone gibi bir cihaz edinin ve daha sonra okumak için işaretlediğiniz yazıları bu cihazda okuyun. Bu sayede yolculuk, sırada bekleme, köprü trafiği, berber koltuğu, ramazan pidesi sırasını verimli bir iş için kullanmış olursunuz.
 10. Twitter, FriendFeed vs. gibi sistemler bilgi takibi için tasarlanmış sistemler değiller. Geyik ve sosyalleşme harici bilgi için kullanmaya çalışmayın, verim alamayacaksınız.
 11. Kitap okurken, kitabın heryerini okumayın. 400 sayfalık bir kitapta en az 200 sayfa boşluk doldurma sayfası vardır. Bunları tespit etmek bazen zor olur ama ufak bir eforla en azından 100 sayfayı okumadan ama içindekini anlayarak geçebilirsiniz. Buna rağmen her sayfasını okumaya değecek çok az kitap vardır, o kitapların hakkını vermek lazım. Bu kitaplar genelde yazarlardından anlaşılabilir.

Bu yazıyı sevenler hayatlarını değiştirecek şu 62 öneriyi de sevdi.

* Kayıtlara geçsin diye yazıyorum, şu anki RSS üyesi 3351, bu yazından sonra bir değişiklik olacak mı bakalım göreceğiz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts