Türkçe Sosyal İmleme Aksiyonları

9-11-2007

Bazı şeyler vardır ki yeterli insan olmadan hiç bir anlam ifade etmezler. Mesela 100 kişi ile wikipedia çalışmaz, mükemmel bir fikriniz olabilir ama 500.000 üye olmadan hiç bir anlam ifade etmeyebilir.

İşte Sosyal imleme hikayesi de böyle bir şey. Eğer en popüler başlık 1000' i geçmiyorsa ve imleme sitesi bir konuya özellikle eğilmediyse (niche) o imleme sitesi bir işe yaramıyor demektir. Selçuk Hoca Türkçe Sosyal İmleme Sitelerini listelemiş, hepsine gidin ve bakın en popüler yazılar 50 oyu geçebiliyor mu?

Ben zaten bu işin büyük bir fanı değilim, bu işi sevmememin nedeni fikrin kötü olması değil genelde toplulukların salak sonuçlara ulaşması. Burada salak şeylerden kastım Televole modeli şeyler.

Özetle eğer siz ana akımın dışında kalan insanlardan biriyseniz genel sosyal imleme modelleri sizin için vakit kaybından öteye gitmeyecektir. Dolayısıyla sadece bir niche ye sahip sosyal imlemelere takılmanız mantıklı olacaktır.

Her yabancı site modelinden bir tane çarpıp biz de yaptığımızdan dolayı her gün bunların da yeni bir tanesi açılıyor. Sanırım hepsini birleştirsek bile pek işe yaramayacaklardır.

Bu arada alın size güzel bir fikir. Bunların hepsinin RSS' lerini birleştirin (daha doğru terim correlate), sayaçlarıda 20 dk. da bir güncelleyin ve toplamları gösterin. 2 sayfalık güzel bir site projesi.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts