TTNet Proxy' lerinden yarı yarıya kurtulma

13-12-2004

TTNet cache proxylerini standart portlarda olmayan proxyler ile basitçe geçebilirsiniz ancak genel performans olarak bu sizi çok kötü etkileyecektir. Özellikle de yüksek ADSL bağlantılarında.

TTNet proxyleri bildiğiniz gibi 80 portunu cachlemekte. Demek ki 80 port harici bir port kullanırsak bir sorun kalmayacak. Zaten bu nedendendir ki siz web sitelerine giremezken E-mail trafiğiniz (pop3, SMTP) ve P2P trafiğiniz bozulmamakta, ya da SSH vs..

Bu hafta sonu gene TTNet sapıtıp Firefox her siteye "document contains no data" demeye başlayınca hemen o an takıldığım Easynews' in 81 nolu port desteği aklıma geldi. Easynews bu tip transparan cachleme sistemleri için alternatif olarak 81 nolu porttan da hizmet sunuyor. Dolayısıyla http://www.easynews.com:81 adresi gayet güzel bir şekilde çalışıyordu. Bir de o sırada birçok kişi internete giremediğinden dolayı performansınızda gayet yüksek oluyor.

Tabii ki bu şekilde farklı porttan hizmet veren çok az site var, ancak birçok site 443 portunu yani SSL kullanıyor. Tahmin ettiğiniz gibi TTNet SSL' i de cachelemiyor. Birçok sitenin SSL desteği var onları da bu şekilde dolaşabilirsiniz. Mesela ben kendi sitemi bu sırada https://ferruh.mavituna.com adresinden dolaşabildim.

Bunun harici tunneling çözümünüz var bunun için yurtdışındaki kendi serverlarınızı kullanabilirsiniz ya da ek bir hizmet alabilirsiniz. Örnek olarak dışarıdan şifreli tunneling hizmeti veren kurumlar. Bu kurumlar sayesinde hem her türlü sansür ve cachelemede kaçmış oluyorsunuz, hem de servis ile aranızdaki tüm data şifrelenmiş olduğundan dolayı track edilmenizde en azından lokal bölge için bir sorun olmaktan çıkıyor.

Son olarak standart olamayan portlardaki SOCKS proxylerde her türlü işinizi görecektir.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts