Tor : İkinci nesil Onion Routing Sistemi, İnternet anonimiti sistemi

1-10-2005

Tor chat, mesajlaşma, internette surf, IRC, SSH vs. gibi iletişim kanallarını kendi üzerinden rasgele yollar (node) üzerinden geçirerek ve trafik analizini (sniffing) olanaksız kılmaktadır. Bu sayede iş ortamlarında ve daha farklı yerlerde anonimitiyi en üst seviyeye çıkaran bir sistemdir.

Temel olarak Tor' un istemcisi bir exe olarak arkaplanda çalışır destekçi olarak bir SOCKS destekleyen proxy sunucu olmalıdır. Özetle iki program basit bir şekilde tüm internet üzerindeki aktivetinizi rasgele bir çok noktadan çıkmasına ve arada geçtiği tüm evrelerde şifreli bir şekilde hareket etmesine olanak sağlamaktadır.

Yukarıdaki yazı Tor için 8 ay kadar önce yazmaya başladığım ve bir türlü bitirme fırsatı bulamadığım bulamayacaüım bir makaleden alıntıdır.

Tor' un pratik kullanımı için 10 ay kadar önce (01.01.2005) yazdığım Tor Tray' i de kurup kullanabilirsiniz. GPL lisansı altında açık kaynak kodlu olarak dağıtılmaktadır. C++ ile yazılmıştır, belleğinizi sever 2-2,5 mb. ını çalar, tray' e yerleşir orada yaşar. Tor ile aynı klasörde çalıştırmanız gereklidir.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts