Temple of Elemental Evil

28-6-2004

"Bu adam dört gündür nerelerdeydi ?" derseniz trans halinde tatildeydim diyebilirim. Son dört günde yaklaşık 50 saatimi Temple of Elemantal Evil’ da geçirdim. Genel olarak bir RPG / FRP severim zaten uzun zamandır da bu kategorilerde sağlam oyuna rastlamadığımdan TOEE beni fazlasıyla çekti.

En son Baldur’s Gate oynamıştım ki 5 CD den çıkanlar karşısında hiç haz etmedim. Ondan sonra Icewand Dale’ ve türevleri de aynı tayfanın ellerinden aynı motor ile çıktığından dolayı yanaşmadım bile. Ondan önceki Diablo 2’ yi falan zaten saymıyorum. Arada Neverwinter Nights ve devam paketleri çıktı ki zaten oyun motorundan dolayı ofsayttı, Çok az baktık ve geçtik.

Özetle TOEE aradığım oyundu. Herşeyden öte masaüstü FRP, D&D oynadıysanız veya oynuyorsanız bu oyunu iki defa seveceksiniz. Baldur’s Gate ve daha bir çok oyunda D&D kuralları baz alınarak hazırlanmış olsa da bugüne kadar en sağlam D&D kurallarına uyan bilgisayar oyunu ile karşı karşıyasınız. 3.5 sürüm kurallar zaten çok yeni ike bu oyun bunların hemen hepsine uymaya çalışıyor. Tabii bunun otomatik bir getirisi de olarak inanılmaz sayıda, büyü, özellik vs. içeriyor, Ne şirin !

Oyun turn-based, klasik zindan savaşları ama her noktasında çok kaliteli. Giriş diyaloglarını geçtikten sonra oyunu anlatayım biraz;

Turn-Based olduğunu söylemiştik, Oyun açılışında iki mod Ironman ve Normal. Ironman modu tamamen gerçek FRP gibi bir defa zar atma şansınız var, pointbuy yapamıyorsunuz sadece şehirlerde konaklamalarda oyunu kaydedebiliyorsunuz ki oyunun zorluğunu görünce Ironman modu size imkansız görünecek.

Partiniz 5 kişiye kadar destekliyor, onun harici ekibinize dışarıdan da adam katabiliyorsunuz ancak experienceınızı paylaşıyorlar. Bu açıdan daha hızlı level atlama için ben hiç ekstra adam almadım sayılır. Sadece çok gerekli özel adamları belli süreler için.

NPC zekaları gayet güzel, diyaloglar ve genel konu Baldur’s Gate kadar salak değilken tabii ki bir Fallout kadar da değil. (Bu arada Fallout III tamamen iptal edildi ancak BOS 2 konsollar için çıkacak, bu acı haberide böyle sokuşturayım. Ama fallout benzeri, wasteland da geçen yeni bir çok oyun geliştirilme aşamasında umarız onları da haber ederiz.)

Bu arada Fallout demişken Arcanum bu arada çıkan en iyi RPG’ lerden biriydi (hatta en iyisiydi, ne de olsa Fallout ekibinin parmağı var) ancak maalesef henüz oynayamadım. O da listemde bir ara bulup oynayacağız. Gerçek RPG oyuncu öyle grafiğe falan bakmaz oyununu oynar, dolayısıyla FPS büyümüş kişiler gibi bir iki senelik oyunlara burun kıvırmayız.

Tam bunları yazarken Fallout BOS' un Console için olan screenshotlarını gördüm ki çok acıdım. Aman diyip kaçalım bu konsol kültüründen...

Reklam arasından sonra TOEE’ a dönersek;

Oyunun çeşitlilik sizi çok zorluyor herşeyi keşfetmek he görevi almak istiyorsunuz ama imkansız, ohunu bitirdim ama hala en az 5 defalık yeni oynama süreci var. Dolayısıyla genelleme yaparsak oynama süresi 200 sa. Falan ki gayet iyi bir rakam. Normal bir insan oynayışıyla 3,5 aylık bir süre eder.

Oyunda bana orjinal gelen şeylerden biri questlerin çok az experience vermesi. Direk gidin ve katliama başlayın çok daha fazla XP kazanacaksınız. Kısaca oyun süper, son zamanların en iyisi tereddüt etmeden alın ve oynayın.

Bende bu hızlı dönemden sonra sakin bir şekilde günde bir saatten Ashen's Empire' a başlamayı düşünüyorum. Offline FRP’ ler artık kesmez oldu, Everquest' te gelmez olunca bizde eski dost Dransik (yeni adı ile Ashen’s Empire’ a geri döndük).

Recent Blog Posts

See all of the blog posts