Teknoloji buna değer mi?

18-4-2007

Daha önceden Open Source buna değer mi? demiştik. Şimdi de bu yaptıklarımıza değer mi? demek istiyorum...

Mütemadiyen önemli, önemsiz, basit, geyik, karışık, imkansız, bariz konu bağımsız olarak bir şeylere istem dışı kafa yoran biri olarak bu aralar genel olarak teknik bir şeyler öğrenmeye, bir şeyler üretmeye, kod paylaşmaya, daha iyi kod yazmaya, daha ince hackler öğrenmeye, henüz yapılmamışı ilk yapmaya ve henüz bulunmamışı ilk bulmaya deyip değmeyeceğini çözmeye çalışıyorum.

İlk argüman "işim bu, para kazanıyorum" du ama baktıkça bunun bariz bir kendini kandırma olduğunu farkediyorum. Bunu hobi olarak yapıyoruz ve hergün daha fazla yapıyoruz. Onlarca blog okuyorum ve bir çok insanın bloglarında hayatlarının nasıl sadece bilgisayardan ibaret olmadığını yazdıklarını okuyorum. Nasıl dağcılık yaptıklarını, bisiklete bindiklerini, bilmem neredeki aç insanlara yardım ettiklerini ya da uzak doğuda kültürel tarih keşifleri yaptıklarını.

Herşeyden önce insanların bunları bloguna yazması bariz bir şekilde onların bunu herkese haykırmak istemeleri demek. Bana gelince benim böyle bir şeyim yok, genelde işler bu klavye üzerinde yürüyor. Online olayalara seviniyor, üzülüyor, tepki veriyorum.

Özetle baktığınızda bir yalanın, tamamen sanal bir dünyanın üzerinde oturmuş kendimizi bir şeylere kaptırmış takılıyoruz. Zinciri kırmak için ne yapmak lazım bilmiyorum, açıkçası sadece işte bilgisayar dokunan bir insan olmaktan utanç duyarım!, ama sanırım olması gereken odur.

Eğer yazdığım yazılarda bir giriş, gelişme ve sonunda da bir sonuç bekliyorsanız, siz beni tanımamışsınız dostlar. Herkesin bir laneti var, bizim ki de bu olsa gerek. Olmayan bir yarışı kazanmaya çalışmak.

Love is not a competition but I'm winning demiş kayzerli şefler.

Biraz bekliyorum, daha sonra kendime ve size şu soruyorum : Sebep?

Recent Blog Posts

See all of the blog posts