Tekerleği Yeniden Keşfetmeyin

3-5-2008

Bu konu bilinen bir mevzu ama muhtemelen biraz daha detaylı incelemek gerekiyor. Her ne kadar artık insanlar tekerleği daha az keşfetse de neyin keşfedilmiş olabileceği ve neyin keşfedilmiş olamayacağı hakkında fikirlerimiz zayıf gibi. Bir kaç hafta önce kendi sitem için yeni bir blog sistemi yazmaya başladım, yeni bir blog sistemi yazmak tekerleği yeniden keşfetmenin çok güzel bir örneği ve muhtemelen gereksiz ama Wordpress ya da başka bir hazır blog sistemi kullanmak yerine kendi blog sistemimi yazıyor olmamın nedenleri başka ve başka bir yazıda onları da paylaşacağım inşallah.

Bu yeni sistemi yazarken kendi kendime yapılmış şeyleri bir daha yapmayacağımı söyledim ve olabildiğince ücretsiz kaynakları kullanarak geliştirmeyi hızlandırmaya karar verdim. Bu karar süresince gerçekten neleri hazır bulabileceğim ve neleri bulamayacağım konusunda pek emin değildim. Geliştirmeye başlayınca her adımda bunun hazırı var mıdır? Varsa nedir, benim işimi görür mü? diye düşünmeye başladım ve kendim yapmak yerine bir çok konuda farklı kaynakları kullandım.

Şimdiye kadar kullandığım kaynaklar;

Listede gözüktüğü gibi sadece kodlama değil geliştirmenin her noktasında bu kaynaklar çok işime yaradı. Maalesef tekerleği yeniden keşfetmemek her zaman beklendiği sonuçları getirmeyebiliyor çünkü "en iyi yol hala bildiğimiz yol", bu yüzden mesela JQuery ve SubSonic zaman zaman neredeyse geliştirmenin daha da yavaşlamasına neden oldu. Buna rağmen öğrenme süreçleri bittikten sonra diğer tüm projelerde de kullanabileceğinizden sonuç olarak projenin sonunda daha az vakit harcamış olduğunuzu farkedebiliyorsunuz.

Bu kaynakları kullanmama rağmen bir çoğu üzerinde değişiklikler de yapmam gerekti mesela Pingback kodunu sadece temel olarak kullandım, CAPTCHA yı değiştirdim, Subsonic' te ufak değişiklikler yaptım, özetle bir çoğu alıp değişiklik yapıp implemente ettiğim özellikler. Özetle artık herşeyin yapılmışı var ve kendi değerli vaktinizi harcamak yerine harcanmış vakitleri çalmak çok daha zekice.

Ne demişler "Zeki insan aklını kullanır daha zekiler ise başkalarının aklını" - Nasıl yorumlarsanız artık...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts