Tayfalar, Damıtılmış Hayatlar

22-8-2006

Gerçek hayatta insaların bir dizi tayfadan meydana geldiği ana teoremlerimden biridir. Özetle eğer bir insanı damıtırsak genelde 3-7 arası ana tayfa bağımlılığı elde ederiz. "Tutucu Türk Babası" bir grupken "caz seven kültürlü genç" de başka bir tayfa kimliğidir.

Olay tabii ki yaşdan bağımsız ve aynı zamanda da bağımlıdır. Bu tayfalar çok genişletebilir ve detaya inilebilir. Bir çok tayfa aynı zamanda birbiri ile çok iç içedir. Örnek olarak beklenir şekilde "asi çocuk" tayfası ile "agresif müzik tayfaları" veya "içeri kaçan FRPci tayfası". Bazı renkli kişiliklerde bu tayfalar çok daha fazla sayıda veya hiç tayfalandırılamayacak kadar olabilir ki bunlara halk arasında " kendi yolunda" ya da daha bilinir şekilde "alternatif insanlar" olarak sesleniyoruz ki her daim kendileri de kendi içlerinde paketlenme riski altındadır.

En iyi örneklerinden biri kendini alternatif olarak tanımlayan "nu metal", "hardcore" tayfalarının bir üretim merkezinden çıkmış gibi benzer kostümler ile benzer mekanlarda, benzer hayatları alternatif olduğunu düşünerek sürmesidir. Tayfaları daha iyi anlamak için buna basit bir diğer örnekte Türkçeyi çok seven tayfa, ingilizce kelimeleri her yere sokan tayfa, fazla karizma, araya iki tane fransızca özlü söz sokan tayfa gibi. Konuyu böyle saçma bir giriş yaptıktan sonra kompozisyonun başka bir bölümüne girmem gerekiyor sanırım.

İnternet ve bilgisayar kültürü içerisinde de bir dizi tayfa var, Linux tayfası, css tayfası, yeni modalardan web standartları tayfası, programcı tayfası, MS yalakaları, forum insanları vs. Tabii ki bir dizi tayfa diğer tayfalara kendilerini dönüştürebilir. Mesela usability tayfasının, css ve web standartları tayfası ile yakın flörtü ve zaman zaman dönüşümleri gibi. Aslında çok alakasız bir konudan bahsedecektim ancak yazıyı yazarken o olaydan koptum, yalanmış demek ki! Dolayısıyla yazının giriş olmasına rağmen bir gelişmesi olmadan bir de çıkışı oldu. Teknik yetersizlikten dolayı elle yazılan "Şu an ne çalıyor" alt yazısı : Motorhead - The Game ardından Portishead - Sneaker Pimps bundan sonra peçete isteği sonucu Nick Cave - Wonderful Life, Tam biterken de Pentagram - Fall of a Hero (bu albümleri hakikaten güzeldi be, en azından boktan bir şey değildi be!) ve finishte de Element Of Crime - Die Roten Rosen

*Ünlem kullanmayalım kullananlaları uyaralım!

*((2!)*3 / 4)Remote SQL Server' ı adam gibi backup alıp / restore edebilen bir yazılım varsa söyleyinde bende bu şekilde tuhaf yazılar yazmak zorunda kalmayayım, bu de leri ayırmam gerekiyor muydu? - backuplardan bu yaziyi eklerken gururla soylemeliyim ki bu isi yapan guzel bir yazilim buldum ama komik olan su ki yazilimin ne oldugunu unutmus bulunmaktayim.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts