Tasdix ve Book Share

18-10-2007

Az önce tasdix i gördüm ve bu fikri 2001' de Zoque Forum' da çok temel şekilde anlatmıştım (tasdix biraz daha geniş ve copyright' ı da kapsıyor, hatta sadece copyright konuları için gibi ama ana konsepti, yani datayı alıp saklama ve sitenin güvenilirliğine dayanma mantığı aynı).

Onu ararken bu sefer 2003' ün başında kendi çapımda planladığım bir projeyi de buldum forumda. Yapmayı hiç düşünmemiştim sanırım ama kaba - taslak potansiyel bir proje oluşturmuştum.

Bir Proje Fikri BookShare, Oku ve Paylaş - Zoque.Forum

BookShare nedir ?
Bookshare daha çok sürekli internet bağlantısı olanlar için planlanmıştır.
Temel olarak aynı kitabı, dokümanı, makaleyi, haberi intertnet üzerinden okurken notlar almanızı, diğer okuyucuların notlarını görmenizi, ilgili linkler eklemenizi ve diğer okuyanların ilgili linkleri görmenizi sağlar.
Aynı anda sizinle birlikte o dokümaı okuyan kişi ile sohbet imkanı sağlar.
Yani bir şeyler okurken bunu paylaşmak ve konu hakkındaki fikirler ile kaynakları bira araya toplamayı hedefler.

İçerikler bir çok kategoride bir çok şekilde sağlanılabilir;
1) Güncel konular haberler
- Diğer sitelerden otomatik alınabilir
2) Çeşitli kategorilerde teknik ve teknik olmayan makaleler
- Hem Üyerler gönderebilir hemde diğer sitelerden izin ile alınabilir
3) Kitaplar
E-Booklar ve yayıncılarla anlaşma yapılarak yayınlancak normal kitaplar. (Bu noktalarda flash tipi teknolojilerle e-bookları koruma yolu kullanılabilir)

Sonuç itibarı ile bir kitap okurken insanların ona farklı bakıç açılarını, güncel olayları canlı yaşamayı okuduğunuz bir yerdeki diğer insanların fikirlerini hatta bazen kişisel notları;
Bir aşk romanında şu not eklenmiş olabilir;
"Sevgilimle bende böyle tanışmıştım" gibi..
Sıcak bağlar oluşturma diğer insanları tanıma ve kültür paylaşımı adına çok şey ifade edebileceğine inanıyorum.
Proje ticari açıdan da oturduktan sonra kendini besleyebilir.
E-book satışı, normal kitap satışı ve standart reklam geliri tipi şeyler ile de bugün kendini götürüp yarın da ciddi bir getiri sağlamaya açık.
Temel olarak durum bu, tabii ki bir çok hoş detay da var arada Mesela kitabı okurken bookmarklamak, önemli yerlerin altını çizmek, bazı özel havuzlar yapıp kitaptan hoşlarına giden parçaları kullnıcların bu havuzlarda toplayabilmesi ve daha sonradan onların okunabilmesi gibi.

Bayağı bir Web 2.0' imsi değil mi? Hatta bugün piyasada olan Digg ve Clip tabanlı sistemlerin bir benzeri.

Bu iki geyiği şimdi niye yazıyorum, tek nedeni var o günden bugüne altı sene geçmiş ve tek bir şey öğrendim. O da ne kadar salak bir şey düşünmüş olursan ol, önemli olan onu yapmak ve insanları takmamak. Sanırım bu defalarca kanıtlandı. Özellikle bir milyon dolarlık websitesi gibi süper komik bir fikirle bir milyon dolar kazanan insanların yaşadığı bir dönemdeyseniz bunu çözmeniz için Einstein olmanız gerekmez.

Bu arada hep birlikte tekrarlayalım "Bir nesil Zoque ile büyüdü"

Recent Blog Posts

See all of the blog posts