Steganos Anonim mi ?

16-3-2004

Konu ile ilgili ön okuma Proxy Nedir ?

Steganos Internet Anonym internette basitçe proxy kullanarak gezmenizi sağlayan bir araç. Kendi proxy listesini kullanıyor, bunu kendi güncelliyor, hızları ayarlıyor ve sizi hızlı proxylerden internete çıkartıyor. Esas amacı da sizin kimliğinizi internette gizlemek.

Program açıklaması ve yapısı ile tamamen sizin internette IPnizi gizlemeniz amaçlı, ancak programın kullnadığı proxyler çok orjinal. Bazen bir ilkokulun proxysini, bazen de ücretli olarak proxy hizmetleri sunan bir fimanın demo yada benzeri bir proxysini kullanıyorsunuz.

Proxyler hakkında az çok bilgili iseniz proxy seviyeleri hakkında bilgi sahibisinizdir. Mesela transparent bir proxy sizin IP adresinizi gizlemez siteye bağlandığınızda siteye HTTP_HEADER lar aracılığı ile IP adresinizi forwardlar. Genelde bu iş için HTTP_X_FORWARDED_FOR headerını kullanır, dolayısıyla eğer karşıda hafiften zeki bir arkadaş varsa basit bir şekilde sizin gerçek IP adresinize ulaşacaktır.

Invisibility guaranteed !, Protect your privacy: on the web

Tarzı sloganlar kullanan ve bir çok grup tarafından popüler olan bu programın sorunu da tam bu noktada başlıyor. Size verdiği proxylerin bir analizini yaptığınızda bu proxylerin aslında hepsinin anonym proxyler olmadığını farkediyorsunuz ki bu da çok ciddi bir güvenlik sorunu.

Proxy analizleri için önceden yazdığım basit bir uygulama olan Proxy Checker uygulamasını kullanabilirsiniz. Ne olduğunu anlamak için genel konsepte sahip olmanız gerekiyor.

Sonuca gelince Steganos Internet Ananonym size gerçek bir internet güvenliği sunmayacaktır. Eğer ille de bu prgramı kullanmak istiyorsanız kullandığınız proxyleri test edin ve gerçekten ananim olan proxy' yi programın ayarlarından sabit olarak belirtin. Ancak bu seferde programın gerçek özelliğinden yararlanamayıp sadece bir proxy kullanabilmiş olacaksınız.

İstatistikler;
Yaptığım 20 proxylik bir testte 16 proxynin sizin tüm kimliğinizi orataya çıkardığı, 3 tanesi IPnizi gizlemek yanında bir proxyden bağlandığınızı belirtmekte ve sadece 1 tanesi sizin IP adresinizi gerçekten gizlemekte. Yani bu program ile gerçekten anonim olma ihtimaliniz sadece %5

Recent Blog Posts

See all of the blog posts