Startup Fikri Bulmaca

20-3-2011

İnsanların yeni ürünler için fikirler bulamıyor olması bana çok ilginç geliyor. Her gün kullandığım yazılımlardan en az %50 si kötü, yanlış ya da tamamen saçma, eğer bunlardan bir tanesini bile daha iyi yapabileceğinizi düşünmüyor, eğer bu sorunların bir tanesini bile daha iyi çözebileceğinizi düşünmüyorsanız zaten ortada başka sorunlar var.

Biz firmada bir süredir SalesForce müşteriyiz, SalesForce o kadar iğrenç, 90’lardan kalma bir yazılım ki SalesForce yerine Excel ile CRM yapmak bize daha mantıklı geliyor, nitekim biz de SalesForce’u bırakıyoruz. SalesForce sadece iğrenç bir yazılım değil aynı zamanda “süper-kapitalist” firma imajının altını doldurabilen firmalardan. Kendi ürünlerinin kötü olduğunu bildiklerinden SalesForce’a aylık ödeme yapamıyorsunuz, yıllık anlaşma yapmak zorundasınız. Bunun nedeni bariz olarak bizim gibi bir çok firmanın onların ne kadar kötü olduğunu hemen anlaması ve hesaplarını 1-3 aydan sonra kapatıyor olmalarıdır.

Birine ben CRM yazıp satacağım deseniz muhtemelen size “Manyak mısın? Onlarca CRM yazılımı var piyasada.” der. Gel gör ki 2009’da Bantam Live bunu yaptı ve iki sene içerisinde başka bir firma tarafından satın alındı. O kadar bariz bir şekilde iyiydiler ki ben Kasım 2010’ da ben piyasadaki en iyi CRM yazılımlarından biri olacağınız yazmıştım. Gidip şu an SaaS CRM çözümü bulamaya çalışırsanız karşınıza 2-3  tane kabul edilebilir kalitede CRM çıkıyor ve hepsinin CRM’e bakış açısı farklı. Dünyada kaç firmanın CRM’e ihtiyacı olduğunu düşünürseniz CRM yazılımı yazmamak ya da CRM ile ilgili çözümlerde çalışmamak direk saçma gibi.

Yeni bir şey bulmanıza gerek yok, yapılmamışı yapmanıza gerek yok, sadece daha iyi yapmanıza gerek var*

Ben her gün kullandığım web siteleri, yazılımlara bakınca ağlamakla sinir krizi geçirmek arasında gidip geliyorum. Kaliteli yazılımlar kullandıkça, kalitesizliğe toleransınız azalacak, toleransınız azaldıkça bunları kullanırken daha çok acı çekeceksiniz, bu acıları dindirdiğiniz an elinizde yeni bir ürün var demek.

*Aslında bazen buna da gerek yok ama bambaşka bir blog konusu

Recent Blog Posts

See all of the blog posts