SLI bir işe yarar mı?

24-3-2008

SLI bildiğiniz gibi 2+ grafik kartını aynı sisteme takıp iki kartında gücünden faydalanma şeysine deniyor. Açıkçası ben ilk duyduğum günden beri SLI' ın pek süper bir fikir olduğunu düşünmüyorum, bence daha çok "her zaman son, en iyi sistemi alacağım" diyen insanları biraz daha sömürülmek için geliştirilmiş bir teknoloji, bu sayede aynı son sistemden iki tane alabilirler!

Uzun zamandır ikinci ve üçüncü monitör alıp evdeki sistemimi üç monitör yapmak istiyordum, bunun için araştırmaya başladım. Şu an ki kartımın iki tane DVI çıkışı var dolayısıyla eğer üç monitör kullanmak istiyorsam bir ekran kartı daha almam gerekiyor. Madem bir ekran kartı daha alacağım, SLI destekli bir model alayım ki ikisini de kullanırım diye düşündüm ve SLI konusuna biraz daha detaylı bakmaya başladım. SLI' ın oyunlardaki performans farkı genelde iki katı olmuyor, bazen hiç olmuyor ama yeni oyunlarda adam gibi SLI desteği bekleyebiliriz.

Soru şuydu ki SLI destekli bir kart almak yetecek mi yoksa aynı karttan bir tane daha mı almam gerekiyor?

SLI FAQ aşağıdakini diyor

Can I mix and match graphics cards?
In order to provide optimal symmetric scaling, SLI technology requires the NVIDIA GPUs to match. For example, a GeForce 7800 GTX must be paired with another GeForce 7800 GTX. Likewise, a GeForce 6600 GT must be paired with another GeForce 6600 GT. However, using the latest Release 80 or later graphics drivers, NVIDIA GPUs sold by different manufacturers can be used together in an SLI configuration. For example, a GeForce 7800 GT from vendor ABC can be matched with a GeForce 7800 GT from vendor XYZ.

Yani özetle aynı kart serisinden almam gerekli ki benim için çok saçma bir durum iki tane Geforce 8800 GT olması hangi oyunda işime yaracak bilmiyorum! Özetle dandik bir ekran kartı takıp SLI yapamıyorum, bu açıdan da bakınca SLI tamamen gereksiz gözükmeye başlıyor. 

Sonuç, Henüz karar vermedim ya mevcut kartım ile iki monitörle devam edeceğim, ya da 100 YTL yi geçemeyen ikinci vasat bir ekran kartı alıp takacağım. Tabii ki bu noktadaki potansiyel sürücü sorunları hakkında bir fikrim yok, ya da Windows' un ikinci ekran kartına nasıl davranacağı hakkında da bir fikrim yok. Deneyimleri olan varsa, bizimle paylaşırsa seviniriz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts