Siyah Kan, Go Oyuncusu

6-6-2005

Siyah KanJC Grange' in Siyah Kan kitabını dün bitirdim. Fransızcası ile Türkçesini yakın dönemlerde çıktığını biliyordum ancak arşivime ekleyecekken farkettim ki meğersem ingilizcesi henüz yayınlanmamış, çok hoşuma gitti. Amerikalılarında hala bu yazarı nasıl keşfedememiş olduğuna çok şaşırmaktayım. Doğan Kitap' a da bu becerisinden dolayı tekrar tebrikler tabii 23 YTL' lik fiyat için de tebrik etmeyi(!) unutmayalım. Sonra niye korsan var ? Olmasa üzülürdüm.

Kitap dehşet çok güzel, çok keyifli. Herşeyden öte Grange, Dan Brown gibi kendini tekrar eden bir yazar değil. Az kitap çıkartıyor ama işinin hakkını veriyor her ne kadar her kitabın sonnda -sanıyorum ki işlerin uzamasından dolayı- melankoliye sarıyor. Diğer kitaplar gibi birebir aksiyon bu kitapta yok işler psikolojik gerilime vurmuş. Her zamanki gibi ilerilerde iyice vahşetleşiyor ve okurken sizi ciddi derecede rahatsız edebilecek cinsellik, uç noktalar, sadizm ve kan içeren sahnelerle başbaşa bırakıyor. Aynı tıkanma (Choke)' u okurken "bu kitabın filmini nasıl çekeceksiniz?" diye düşündüğümüz gibi bu kitapta da bunu düşünüyoruz.

Akla zarar sahneler var, Kurtlar İmparatorluğunda da bir iki damar sahne vardı onun da filmdeki etkilerini merakla bekliyorum. Bunların yanında Kızıl Nehirler bence biraz daha nazikti. Bu arada yazar gene coğrafya bilgisini, yaptığı seyahatlerin sonuçlarını (eski araştırmacı gazeteci) burada veriyor. Taksimi anlatırken nasıl doğru sokaklardan, gerçek binalardan bahsediyorsa biliyorsunuz ki Kuala Lumpur' u anlatırken de o şekilde. Gene müslümanlar var bunu da türkiye sevgisine ve fransa daki müslümanları tanıyışına bağlıyorum. Bir tane bile gerçek müslüman olmasa da kitapta zaten yazarda bunların gerçek müslümanlar olmadığını belirtiyor.

Go Oyuncusu' na gelince henüz bitirmedim ancak bugün biter sanırım. Herşeyden öte çok basit bir okuma iki yönlü gidiyor hikaye bir şekilde kesişecek. Yazarın çok güzel bir esprisi var "cesedi soymuşlar, cesetler kendini koruyamıyor ki", "düşman askeri kaçamadı çünkü uçma bilmiyor ki" tadında ilginç cümleleri var benim hoşuma gitti. İçten ve yalın geliyor. Biraz fazla Japon/Çün ve tarih muhabbetleri var, dipnotlar detaylara iniyor. Biraz bekleyin hakkında bir şeyler daha yazarız herhalde.

 

 

Recent Blog Posts

See all of the blog posts