Sitenin dili hakkında

23-11-2003

Sitenin Yapısı, İçerik ve Menülerde Dil Sorunu
Sitede menülerde, bazı sayfalarda ingilizce, türkçe ve ingilizce-türkçe karışık içerikle karşılaşmış olabilirsiniz. Bunun bir çok sebebi var;

İlk olarak; Çalışmalarımda, kodlamalarda, not alırken ve benzer işlerimde genelde İngilizce kullanıyorum bunun bir getirisi olarak sayfalarda da yoğun derecede ingilizce kalabiliyor.

İkinci olarak; Site ilk önce sadece ingilizce olması planı ile açılmıştı ki sonraki süreçle Türkçeye döndü. Şu an siteyi tamamen türkçe ve ingilizce olmak üzere iki ayrı bölüme ayırmaya çalışıyorum. Bu sayede iki dilde temiz bir şekilde kendi alanlarında olacaklar. Ancak bu ciddi bir süreç olduğundan yavaş yavaş ilerliyor.

Son olarak; Sitenin ziyaretçi profili göz önüne alındığında sitenin Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde de sorunsuz kullanılması gerekiyor. (23 Kasım 2003) Şu an ki aktif log analizlerine göre ziyaretçilerin sadece 16.76% sı Türkiyeden, 32.41% Amerika olmak üzere bunları diğer ülkeler izliyor.

Kısacası siteyi tamamen İngilizce ve tamamen Türkçe iki ayrı parçaya bölene kadar bu şekilde yaşamamız gerekiyor.

Sitenin genel Türkçesindeki Sorunlar
Sitede genel yazılarda, haberlerde ve makalelerde ingilizceden fazlaca etkileşimli zaman zaman da saçma bir dil ile karşılaşabilirsiniz. Bu benim kişisel kullandığım dil. Gerçek dünyada böyle kullandığım gibi teknik terimlerinden orjinal halleri ile daha iyi anlaşıldığına inanıyorum.

Bu konu ile ilgili sorularınızı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu' na ve Lise edebiyat öğretmenlerime iletebilirsiniz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts