Silence on the wire

17-8-2007

Silence on the wireYani, teldeki kuş!

Neyse beynimin popüler kültür ile ne kadar hasar gördüğünü daha fazla açık etmeden konuya gireyim.

Ne demişler kitap satın alma yazar satın al. Özellikle konu teknik kitap olunca herşey yazarda bitiyor ve karşımızda bu sektördeki ilginç insanlardan biri var; Michal Zalewski. Bu kesinlikle takip edilesi bir insan ve makaleleri, bulduğu açıklar gerçekten çok enteresan.

Bu tamamen genel dalganın uzağında, beklenmeyen, kendi yolunda bir kitap. Genel olarak dolaylı yoldan bilinen ama detaylarına inilmeyen konulardan ve özellikle pasif saldırılardan, detaylı bilgi sızdırma (information leakage) olaylarından bahsediyor. Mesela kitaptaki çok ilginç bölümlerden biri sizi muhtemelen bilmediğiniz bir bilgiye götürüyor. Switch/Router' ların üzerindeki led' lerin yanma hızından bilgi sniff etmek! Evet meğersem onlar bir ve sıfırlara göre yanıp sönüyorlarmış.

Ben kitabı okuyalı biraz oldu her bölümün üzerinden geçemeyeceğim, bu aklımda kalan güzel bir kısımdı. Bazı bölümleri zaten tüm detayları ile biliyor olabilirsiniz ya da en azından bölümün yarısına kadar tüm detayları biliyor olabilirsiniz, çünkü yazar genel olarak bir konuya girmeden önce ilgili protokol ve yapıların teknik ve teorik detaylarına uzun uzadıya değinmiş. Mesela bilgisayarların nasıl keşfedildiği ve temelde nasıl çalıştığı var, öze inme olayını biraz abartmış değil mi?

Sonuca gelirsek değişik bir şey yapmak istiyor ve düşüncelerinize potansiyel olarak bir kaç boyut daha katmak istiyorsanız birşeyler Exposed isimli genel güvenlik kitaplarından kurtulup bunu denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts