Silahını Tanı

22-12-2005

Sadece e-mail ile yazışma yapan bir pozisyonda ya da donanımlar üzerinde ar-ge yapan bir pozisyonda olabilirsiniz. Ancak burada önemli olan kullandığınız yazılımları, araçları iyi tanımanız ve kilit olanlar ile yakın dost olmanıdır.

Grafiker, Sekreter, Programcı, Güvenlik Uzmanı olmanız önemli değil Outlook' u, Open Office' i, Excel' i, Visual Studio' u, Photoshop' u sonuna kadar sömürerek en verimli şekilde kullanmanız önemli. Size hergün ekstra bir dk. kazandıracak ayarları yapmanız, kısayolları bilmeniz ve özelleştirmeniz önemli. Şahsen .NET' te kendinizi geliştirirken Visual Studio IDE' si üzerine bir kitap, yardım dosyası ya da makale okumamanızı talihsizce bir hareket olarak nitelendiririm.

İkinci bir nokta ise silahınızı iyi seçmek. Şu an bir çok konuda bir çok yazılım var. Kimini ücret yüzünden tercih edebilirsiniz kimini ise daha önceki yakınlıklarınız yüzünden. Örnek olarak VS ile geliştirme yapıyorsanız Kod Kontrol Sistemi (CVS, VSS vs.) nizi seçmeniz gerekiyor. Bu klasik CVS olabileceği gibi, VSS (Visual Source Safe), Vault vs. de olabilir. Bu yazılımlar arasında gerekli karşılaştırmaları yapın, fiyat performansınızı düşünün, Visual Studio ile entegrasyonlarını görün, bunları test edin ve beğendiğinizi kullanmaya başlayın.

Anında aksiyona dalmaktansa sakin davranın, önce kurcalayın daha sonra yardım dosyalarına, başlarken (getting started) kısmına bir göz atın. Daha sonra da piyasadan geri kalmayın yeni yazılımlara fırsat buldukça gözatın, her zaman yeni ve daha iyiler gelmiş olabilir. Bazen de yeni versiyonlar ve yazılımlar tamamen çöp olabilir. (Bu çöp lafının bu şekilde cümlede kullanılması gavurların "trash" kelimesini bu şekilde kullanmalarından ileri geliyor ve çok amerikanvari salakça bir kelime)

Aynı şekilde ORM sisteminin seçimi de güzel örneklerden biri, sık değiştiremeyeceğiniz ve kritik geliştirme sürecinizin bir parçası. Ek olarak şu an sırf .NET için 30' un üzerinde ORM uygulamasının olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanında hergün kullandığınız Internet Explorer, Firefox, Opera, Konquer veya herneyse. Onu da bilmeniz yönetebilmeniz, hızlı kullanmanız, diğer aygıtlarınızla entegre edebilmeniz, hızlandırmanız, sevmeniz, saymanız gerekiyor. Herkes kullanıyor diye sömürmelesiniz.

Özetle silahını seç ve sev. Bir de bu işten zevk alırsanız ki o zaman geceleri lanet olası karanlıktan "geeeeek", "geeek" sesleri duyabilirsiniz (bakınız gene amerikanvari cümle yapısı içerisine girdim ki yakında -hey dostum senin sorunun o koca beyaz kıçın- diye başlık atmaktan korkuyorum). Bu da artık daha az radyasyona maruz kalmanız gerektiğini sevgilinizin beyninden sonra sizinde beyninizde kesinleştirir.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts