Sanal CD, Virtual CD, iso bin formatları

19-12-2004

Sanal CD (Virtual CD) programları en basit şekilde bilgisayarınıza kendilerini gerçek bir CD sürücüymüş gibi tanıtırlar ve ondan sonra da sizde bu sanal CD sürücüye CD yedeklerinizi, iso, bin, nrg vs. dosyalarınızı yerleştirebilir ve kullanabilirsiniz.

Özellikle CD' leriniz harddiske yedeklemek için yada indirdiğiniz iso, bin dosyalarını direk test etmek için kullanabilirsiniz. Bazı CD ve DVD ler yedeklenme konusunda (image oluşturma) sorun çıkartabilir.

Bu iş için en iyi popüler kopyalama yazılımlarından biri Alcohol %120' dir. Alcohol hem CD/DVD den CD/DVD ye hemde image olarak kopyalama yapabiliyor. Benim en beğendiğim Virtual CD programı ise H+H Virtual CD 6. Image, management, dosya / klasör ü image e çevirme vs. gibi bir dizi özelliğe sahip.

Ek olarak popüler CD yazma yazılımı olan Nero' nun da Suite' inde virtual cd özelliği var. Bir de diğer bir konu varki bu imagelerin içeriklerine direk ulaşma. Yada bolzulmuş imageleri okuyabilme. Bu iş içinde güçlü ve güzel bir yazılım olan isobuster ' ı şiddetle tavsiye ederim. structure' ı bozulmuş iso lar için özellikle süper.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts