RPG Oyunları

22-7-2008

Bilindiği üzere ben RPG oyunlarının büyük bir fanıyım. Bir kaç hafta önce RPG oyunlarının tarihi hakkında uzun bir yazı dizisi okuma fırsatı buldum. The History of Computer Role-Playing Games. image Ek olarak birde kitap var daha detaylı şekilde Dungeons and Desktops, henüz okuma fırsatım olmadı.

Tüm yazı serisi 50 sayfa kadar ve ilk RPG türevlerinden bugüne kadar geliyor. Herşeyden önce gelişim çok etkileyici ve ilginç, onlarca seneden sonra bazı oyunların hala çok eski oyunlardaki detayları yakalayamamış olması gibi. Orijinal bir oyun türünün gelişimini sayfalardan izlemek gayet etkileyici. Yazar belli ki konusunda uzman ve 1994-2004 arasını CRPG' nin en önemli yılları olarak belirtmiş.

Bu tarihlerde benim de severek oynadım şu oyunlardan ve bu oyunlarında devam serilerinden bahsediyor:

image Diğer ilginç bir nokta ise Diablo' nun ve benzer Hack'n Slash oyunlarının hem CRPG' yi çok büyük kitlelere tanıştırdığını hem de aynı zamanda CRPG için kötü olduğunu çünkü bundan sonraki Temple of Elemental Evil gibi oyunların artık oyunculara çok karışık geldiğinden bahsediyor. Yukarıdaki oyunların hepsi genel alt yapıda gerçek masaüstü RPG oyunlarından implemente edilmiş kurallar ile çalışıyorlar. Fallout ve Diablo hariç hepsi D&D kurallarına uygun şekilde. Fallout' un kendi özel sistemi var ve bu başka masaüstü oyunlarda da kullnılıyor. Diablo' nun kendi içerisinde daha basit bir sistemi var. Dolayısıyla oyunlar genelde tuş parçalamaktansa stratejiye yönelik. Zaten aynı zamanda bir çoğu turn-based yani gerçek zamanlı değil.

İlginç, neredeyse son dört senedir adam gibi RPG yapılmış değil, Oblivion gibi RPG' leri saymıyorum, saymamamın tek nedeni benim First-Person-View RPG' leri sevmemem. Gene aynı konuya gireceğim ama tabii ki konsolların piyasayı doldurması PC oyunlarına ayrılan bütçeyide çok kısıtladı. Artık eski-stil, izometrik görüntü RPG' ler para etmiyor gibi ve sadece kısıtlı PC kullanan ve hard-core RPG severlere hitap ediyor. Bu gruptaki oyuncu sayısı da azaldıkça, yeni oyunlar çıkmaz oluyor.

Eski oyunların tekrar yapımları

Bu aralar kafamda olan şey bu, bir çok harika RPG oyunu yapıldı ama yeni oyuncular bunları tamamen kaçırmış durumda, bu oyunların bire bir aynıları yeni ufak geliştirmeler ile ve tamamen yeni oyun motoru, grafikler ile geliştirilseler süper olmaz mı? Mesela Bionic Commando bu şekilde tekrar yapılıyor. Baldur's Gate serisi, Fallout Serisi, Planescape: Torment vs.

PS3 güzel gözüken ama rezil oyunlar ile dolu, yeni konsol oyunlarının %70' nin böyle olduğunu söyleyebilirim (benim oyun zevkime göre). Özetle keşke büyük firmalara eski ve güzel oyunları tekrar yapmaya başlasalar süper olurdu ama bu tekrar yapmak olayının popüler olması şimdilik zor gibi.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts