RIATalks' un Ardından

12-8-2008

2748829625_54aeb15284 Cuma ve Cumartesi RIATalk's taydım ve iki konuda konuştum.

Etkinlik Bahçeşehir üniversitesi Beşiktaş kampüsündeydi. Okunacak değil de daha çok tatil yapılacak bir yer tadında harika bir manzarası vardı. Özellikle benim gibi uzun süredir denizden uzak kalan biri için boğaz manzarasında kola yudumlamak büyük bir keyifti.

Birinci sunum olan "Web 2.0 Uygulamalarında Güvenlik Sorunları", "Kurumsal" sunumların yapıldığı daha küçük olan salondaydı ve çok daha keyifli geçti, katılımcılar hem sunum sırasında hem de sunumun sonundaki fikir paylaşımı kısmında tam bir harikaydı. Buradan teşekkür ederim kendilerine de.

İkinci sunum ise "Flash Uygulamalarında Güvenlik" ti. Sunumun içeriği gereği çok fazla teknik bilgi vardı ek olarak güvenlik ile ilgili bilgiye de ihtiyaç vardı, dolayısıyla kendimi CSRF, XSS nedir' i anlatırkem buldum ki bu da tüm sunumu teknik olarak iyice karışık yaptı. Buna rağmen fena geçmedi ama bir daha katılımcıların %80' inin rahatça takip edebileceğine inanmadıktan sonra bu kadar teknik sunum seçmemeye karar verdim. İkinci sorun salon o kadar büyüktü ki sahnede de değilde televizyonda sunum yapıyormuş gibi hissettim. Buna rağmen bir çok kişi iki sunumun da çok güzel olduğunu söyledi, her ne kadar ben ikinci sunumda tuhaf hissetsem de o aslında iyi geçmiş.

Bunun harici bir çok eski arkadaşımı gördüm, yeni süper insanlar ile tanıştım, bir de konferans sonu arkadaki cafe' de gizli bir güvenlik toplantısı da yaptık. Dolayısıyla arada sosyalleşme şansı da buldum. Türkiye' nin internet camiasının yakınlığını acayip seviyorum, sanki herkes birbirini liseden beri tanıyormuş gibi.

İki sunumun da hem slaytları hem de videosu online olacak. Insecure Trends in Web 2.0 zaten ingilizce olarak üzerinde çalıştığım bir makalenin türkçe sunumuydu, dolayısıyla çok daha detaylı bir makale o konuda gelecek inşallah.

Aşağıda RIATalks hakkında konuşan blogların adreslerini veriyorum. Sunum ve videoları bekleyemeyenler için bazı yazılarda benim sunumlarımın teknik detayları da var.

Fotoğraf için Arman Acar' a http://www.flickr.com/photos/el3ctro/2748829625/ ya teşekkürler.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts