Reklam Korkusu

2-12-2008

Nedense bizde genel olarak bir reklam yapma korkusu var. Mesela üzerinde markanın büyük harflerle yazdığı kıyafetleri "Ben bedavaya adamın reklamını mı yapacağım?" diye giymeyen insanlar var. Sanki bizim arka mahallenin sidikli Murat' ı değil de David Beckham arkadaş. Bu o kadar büyük bir mevzu değil ama bu işin özü.

Olayın değişik çıktılarını farklı yerlerde görebiliyoruz;


Mesela Stephen King' te görürsünüz ki karakterler Seven Eleven' da Coca Cola içerler, bilmem ne markası ile ellerini yıkarlar. Ya da Big bang Theory de Penny Age of Conan oynar, her üç dizinin ikisinde karakterler XBox onar. Bizde ise Wii ürününü göstermemek için üç takla atılır, hele ismi ise kesinlikle zikredilmemelidir.

Her zamanki bu sonuçsuz daha çok neden böyle sorusunu akla getiren bir yazı. Henüz ben bunun neden böyle olduğunu psiko-analiz edemedim, edenler vardır. Herkesin "Türkler ..." diye başlayan şeylerden sıkıldığını biliyorum ama bence çok önemli bir konu çünkü bu tip şeyler toplum olarak nerelerde doğru nerelerde yanlış yaptığımızı ortaya koyacak şeyler. Global bir dünyadayız sosyal hoppalık hepimizi dünya ile burun buruna getirdi, farklılıkları görmek çok daha kolay. Başkalarının ne sorunları nasıl çözdüğünü, neyi yanlış yaptığını, ne tip bir tarihin onları nasıl iyi veya kötü etkilediğini görmemiz çok daha kolay. Bunların sonucunda rakı masasında ülkeyi kurtaracak halimiz yok ama her zaman kendimiz kurtarabilir ve dalgaya kapılmadan kendi yolumuzu çizebiliriz.

Son olarak bloglar gibi organik ve kurumsal olmayan yapılar her ne kadar bunu takmasa da orada da başka bloglardan bahsetme korkusu zaman zaman başgösterir, mesela yazıya link verilmez "alıntı" yapılır, bu "alıntı" lar o kadar büyükdür ki adeta yazıyı almış gitmişsin gibi olur. Gene de sanırım internetin doğal samimi yapısı bu olayı çok ciddi şekilde kırıyor ve çok değil yakında kurumsal anlamda da bu yapıların başka coğrafyalarda kırıldığı gibi bizde de kırılacağına eminim.

* Türk dizi, film vs. lerde gizli reklam yasasından dolayı bunların bir çoğu mümkün olmuyor olabilir, ama yegane örnek bu değil ve sanırım genel kanıyı değiştirmiyor, ek olarak eminim ki bununda kanuni olarak üzerinden gelmenin bir yolu vardır. Bu konuda daha bilgili olan birinde işin o kısmının detaylarını duyabilirsek güzel olur.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts