Polyphasic Uyku, Nasıl günde 5 saat daha az uyurum?

28-4-2006

Zincirleme RSS okuyuşlarımı yaparken "Polyphasic Uyku / Polyphasic Sleep" ya rastladım. Konu zincirleme RSS okumalarından açılmışken, bu tarz okumanın çok zararlı olduğundan eminim, muhtemelen bir yerde bir kaç sorunlu insan bunu araştırmış ve güzel makaleler yayınlamışlardır ama Slashdot' taki E-mail ve marihuana (aslında daha sonradan Not Email worse than marijuna makalede bir öncekinin abartıldığını ve gerçekte bu IQ kaybının geçici olduğunu belirttiler) ilişkisinden çıkarak bunu buluyorum. Sanırım bunun için Adler olmama gerek yok.

Polyphasic uyku ile ilgilenmem bu dönemde hayattaki iş - performans - bilgi ve yaşam kalitesi yükseltme konusundaki arayışlarımla ilgili. Kişisel disiplin konusunda tam bir felaketim ve bu sorunumla yüzleşmeye insanın kendini nasıl daha performanslı kullanabileceği üzerine bir şeyler okumaya çalışıyorum. Şu an okuduğum kitap olan Mind Performance Hacks' te bu konuda bana gaz veren ve yardımcı olan kitaplardan.

Polyphasic uyku özetle uyku ritminizi değiştirerek daha fazla uyanık kalmanızı sağlıyor. Klasik bir Polyphasic uyku modeli günde 6 defa 20-30 dk. arası uyumanıza izin verir. Yani günde 4 saatte bir yarım saat uyku. Dolayısıyla günde sadece 3 saat uyku ile yaşayabilmenize izin veriyor. Bu da tabii ki size bir çok güzel şekilde geri dönüyor.

Bu metodun en ciddi sorunları ise uyku vakitlerinde kesinlikle uymanız gerekmesi. Sosyal olarak bu ciddi şekilde zor olabilir. Eğer düzenli bir işte çalışıyorsanız bunu işvereninizden istemeniz çok zor olabilir, eğer insanlar ile düzenli şekilde iletişim kurmanızı gerektiren bir işiniz varsa bu gene çok zor olacaktır, eğer sosyal bir insansanız ve sık sık arkadaşlarınızla takılıyorsanız bu gene zor olacaktır. Bu sistemi deneyen kişilerin bırakma nedenleri genel olarak bu nedenler bunun harici yapanlar / devam edenler gayet iyi gözüküyorlar.

Genel olarak bakınca benim için hiç bir sorun yok. Bildiğiniz ya da bilmediğiniz ya da hepimizin umursamadığı gibi serbest çalışıyorum bunun anlamı şu anda da olduğu gibi günümün mütamadiyen pijamalar içinde geçmesi. Dolayısıyla bu modele uyabilecek bir sistemim var. İşim tamamen serbest olduğu genel çalışmalarım proje bazlı olduğundan dolayı geniş bir vakti tamamen ben programlıyorum ve paralel çalışma çok az yapıyorum. Bu yüzden iş konusunda da rahatım. Sosyallikten zaten nasibimi almamış IM dahi kullanmayan biri olduğumdan bu konuda da rahatım. Çalışma periyoduma göre rahatsız etmemesi için e-mail programımı bile kapatıyorum.

"Mantıklı mıdır?" Kısmında bir kaç fikrim var. Herşeyden öte "az uyku" nun sağlıklı ve iyi olduğu su götürmez bir konu. Nitekim sünnet olması da yeterli. Kısa uykulara bakınca bildiğiniz gibi "kaylüle" de sünnet ve öğlen 30 dk. kadar yapılan bir şekerleme modeli. Bu sayede ortalama olarak gece uykusundan 2 saat tasarruf edebiliyorsunuz. Ama bunun anlamı bu modelin sağlıklı olduğu ya da mantıklı olduğu değil sadece olabileceği.

Şahsen şu an deneyecek miyim? Hayır, kısa vadede bu düşünceden uzağım. İlk adımda bu kadar uzağa gitmeden genel uyku saatlerini azaltmak daha mantıklı bir yaklaşım olabilir. Ek olarak bu metoda iyi ayak uydurabilmek için kısa sürede uyuyabilme becerisine sahip olmanız ya da kazanmanız gerekiyor aksi takdirde 30 dk. Uyuyabilmek için 20 dk. Harcayabilirsiniz.

Yapmasakta herşeyin sonunda bu şekilde bir metod olduğunu bilmemiz de güzel bir şey. Her ne kadar uzun vadedeki olası ciddi negatif sorunları henüz bilinmese de.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts