Pimp My Network Serisi - 1

10-12-2007

Mantık dahilinde evimize süper bir sistem ve ağ kursak nasıl bir şey yapardık? İşte ailenizin araştırmacı yazarı Ferruh Kelle sizin için bu soruyu yanıtlamaya çalıştı:

Ana Sistemimizi Kuralım, Bir core sana bir core bana

Artık evdeki bilgisayarlarda dört çekirdeğe sahip işlemci kullanmak gayet doğal bir şey oldu o yüzden Quad Core güzel bir sistem kuralım. Donanımcı biri değilim dolasıyla çok çılgın önerileri olanlar olabilir, youmlara yazabilirsiniz.

İşlemci - Intel Core 2 Quad 2.66+

Ekranda size dört penguen gösterebilecek uygun fiyatlı bir işlemci.

 

RAM - Corsair DDR2 1066 - 4GB

Swap kullanmamanın dayanılmaz hafifliği.

 

Ana Kart, Intel, ASUS düzgün bir şeyler

Güzel aklı başında bir ana kart daha fazlasını istemiyoruz. Üzerinde ses kartı ve grafik kartı bulunmaması önemli. Ama Asus 680i Striker Extreme kesinlikle iyi bir seçime benziyor.

 

1010626205Grafik Kartı, 2 x Geforce 8800GTX

Manyak mısın! dediğinizi duyabiliyorum ama hemen kızmayın, monitör kısmına gelince neden 2 tane GeForce 8800 GTX e ihtiyacımız olduğunu anlayacaksınız.

 

xoxide_1975_61454485Kasa - AeroCool CoolView

Sessiz ve seksi. Aerocool' un yanında diğer bir alternatif Zalman olabilir, daha kaliteli ancak görsel olarak o kadar çekici değil. İlgilenenlere Zalman GT1000. Ek olarak Zalmanlar gereksiz derecede pahalı.

PSU' nun da aynı şekilde sessiz olması gerekiyor bu noktada en azından 750W+ bir PSU' ya ihtiyacımız. Bu noktada da sessiz bir Zalman PSU kullanabiliriz.

 

 

 

 

mk_NED7k_otherviews_4 Mouse ve Klavye, Bill Gates

 habuGüzel ergonomik bir klavye ve herhangi canavar bir mouse. Mouse' un 1000 DPI veya üzeri olması tavsiye edilir.

Konu mouse' a gelince Microsoft Habu güvenli seçimlerden biri ancak genel olarak Razor' un ürünlerine bakılabilir.

 

Monitör, 3 x 20" 2ms

Açıkçası ben büyük bir multi-monitor hastası değilim ama bazen çok çekici olabiliyorlar. Bu yüzden 3 tane uygun fiyatlı 2 MS' lerden koyuyoruz. Bunun için bir çok seçim var o yüzden ben özel bir marka koymadım, kaliteli 2ms ve widescreen olmayan 3 tane aynı model monitör işinizi görecektir.

33-296_inuseMonitör seçerken unutulmaması gereken çoklu monitör sistemlerde widescreen işinize gelemeyebilir. İkincisi ise 3 monitör çok ciddi derecede yüksek çözünürlük demek bu da 3 monitör destekli oyun oynayacaksanız SLI GTX' ler bile sizi zor kesecektir demek.

Son olarak ise çok az oyun bu şekilde bir çözünürlüğü güzel şekilde destekleyecektir. Bir çok oyunu böyle saçma bir çözünürlükte oynayamayabilirsiniz.

Son olarak kendinize kesinlikle şunun gibi bir LCD monitör kolu almanız gerekiyor. Burada da benzer bir setup var.

 

Ses Sistemi

hp1_LRG Dışarıdan ses sistemi konusuna girmeyip sadece kulaklığa ve ses kartına eğileceğim. Konu kulaklık olunca kesinlikle iki şeye ihtiyacımız var. 5.1 ses çıkış simülasyonu ve Kablosuz Kulaklık ama maalesef bu ikisini birleştiren bir kulaklığı henüz piyasada bulmak çok zor o yüzden biz de şansımıza küsüp 5.1 i seçiyor ve solda görülen Razer Barracuda' yı listemize ekliyoruz.

Konu ses kartına gelince gene her zamanki umursamaz tavrımızı takınıp onboard olmayan adam gibi bir ses kartı almanızı öneriyorum. Creative X-Fi Fatal1ty iyi bir seçim olabilir.

Mükemmel Oyun Zevki - Head Tracker

Head Tracker basitçe oyunlarda sağa baktığınızda karakterinizin sağa bakmasını sağlayan bir sistemdir. Yani dışarıdaki bir donanım sizin kafanızın ne tarafa döndüğünü tespit edip oyundaki görüntüyü ona göre değiştiriyor. Bu özellikle özellikle uçuş ve yarış simulasyonlarında mükemmelken FPS / Savaş oyunlarında da size büyük bir keyif sunuyor.

Aşağıdakli videoda head-tracker ile Armed-Assault oyunun oynanışını izleyebilirsiniz.

3S_Camo_DevMükemmel Oyun Zevki - FPS Gerçekçilik Yeleği

Sağ tarafta gördüğünüz yelek Doom gibi FPS oyunlarında aldığınız hasarı hissetmenizi sağlamak için tasarlanmış. Bu sayede FPS oyunlarını oynarken çok daha gerçekçi bir deneyim yakalayabileceksiniz.

FPS Vest/Game Bundle

Maalesef şu an için çok kısıtlı oyun desteği var. via Bildirgeç

 

Sistem Fiyatı

Fiyatlarına bakarken tek siteden bakıp bazı birimleri burada değiştirmek zorunda kaldım ve fiyatı biraz daha mantık dahiline çekebilmek için ufak değişiklikler yaptım ama eminim ki sağlam donanımcılar bazı parçaları değiştirip hem fiyat hem de performans açısından sistemi geliştireceklerdir. Alternatiflerinizi yorumlarda dökebilirsiniz. Bazı parçalar Türkiye' de bulunmayabilir ya da fiyatlar ciddi derecede farklı olabilir.

3 Monitör Toplam fiyat : 5.835 YTL
1 Monitör Toplam Fiyat : 3.600 YTL

Eğer bu sistem sizi kesmediyse şurada daha yüksek bir sistem var : Ultimate Gaming Rig

Bir sonraki yazı da ağı kuracağız, router, wireless video, homeplug, network share çözümleri ve daha bir çok başka fikir içerecek. En sonunda evimize dönüp baktığımızda her türlü dijital çözümü yüksek verim alabileceğiniz bir ev bulacağız.

Bu yazılarda maliyeti mantık dahilinde tutup, çok uçuk sistemlere kaçmamaya çalıştım. Mesela Core 2 Extreme işlemci yerine Core 2 Quad kullanmak gibi.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts