Partition Yönetimi, Acronis Disk Director Suite

11-5-2005

Dün yeni bir HDD yi clone almak için kullanmam gerekti, daha önceden WinXP yüklü olduğundan dosya sistemi NTFS' ti. Ancak clonlama işlemi DOS altında yapıldığından FAT32 ye ihtiyacm vardı. Hemen Windows 2003 Disk Management' ı açtım ve boş ikinci logical partition' ı NTFS' ten FAT32 ye çevirmek için format menüsüne geldim ki...

Elimdeki yeni HDD 80 GB ve 38/38 GB gibi bölünmüş durumda, birinci partition' ın sağlam kalması gerekiyor boş yer 20 GB civarında.

İki isteğim vardı;

Nerede kalmıştık, tam format menüsüne geldim ki FAT32 seçeneği yok!, niye çünkü WinXP/2003 32GB yukarısındaki disklerde FAT32 formatını desteklemiyor. Ama siz başka bir şekilde formatlar ve kendisine verirseniz kullanıyor, saçma ama doğru.

Resize işlemine gelince bunun disk management ile yapmak tam bir felaket olurdu. Demek ki alternatif bir yönteme ihityacımız var. FAT32 işini halletmek için basit bir DOS disketi veya live linux işimi görürdü, ancak daha profesyonel ve pratik bir şeyler var mı diye bakmak istedim, ek olarak resize işlemimiz vardı.

Aklıma ilk olarak Partition Magic geldi, ancak daha sonradan başka bir program ararken Acronis Disk Director Suite ile karşılaştım, önce güncel bir 4 DVD backup aldım daha sonradan da bu programı yükleyip işlemleri başlattım, resize ve FAT32 işlemini ve daha bir dizi işlemi aynı anda verip bir defalık onayla uzun prosedürlerde kitap okuma şansımız var ama ben televizyon izledim, Desperate Housewives reklam arasında konfigüre edip commit etmem işimizi gördü. Yaklaşık 15 dk. da bitti.

Ondan sonra geceleyin saatlerce dos ekranında acquiring case bilmemkaç diye bir yazı izleyip sabah kalkınca işlemin tamamlandığını gördüm.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts