P2P Devrimi, Paylaşımın Yeni Yapısı

15-8-2004

P2P yazılımlar yapıları itibarı ile son bir senedir inanılmaz bir yükselişte. Aslında herşey eski dost napster ile başlamıştı.

Daha sonra netwrokler, Kazaa,Emule, Bitorrent derken işler büyüdü. P2P bir çok kişiye ciddi olanaklar getirdi. Bunların başında sarnırım illegal MP3 paylaşımcıları ve Cracker/Warez Gruplar vardı.

Eski yılları hatırlayanlar bilirler eskiden cracker grupları ciddi oyun/program (appz) releaseleri yaparlardı. Yani bu programları illegal olarak crackleri ile birlikte dağıtırlardı.

Tabii ki bu grupların en ciddi sorunu ayakta kalabilmekti o zamandan bu zamana süren Rusya serverları da en popüler mekanlardı tabii ki. Ancak bandwith ve daha bir çok sorun bu işi zor kılıyordu.

P2P devrimi ile birlikte bu gruplar P2Plere sıçradı. Burası çok idealdi onlar bir defa piyasaya sğrdğkten sonra komün hem onu paylaşıyor hemde promote ediyordu.

Bugün 80li yıllardan kalan gruplar dahi hala hayatlarını e releaselerini P2P ler aracılığı ile ananim ve güenli olarak sürdürmektedirler.

Aslında esas bildireceğim konu P2P networklerinde Emule (Edonkey) ile Kazaa (Fasttrack) arası bir program piyasada.

Ares
Ares'i yaklaşık bir kaç aydır kullanıyorum. Benim tabirim Fasttrack kadr hızlı değil ama hızlı, Emule kadar yaygın dosya yok ama çok dosya var. Bu iki birleşim şimdilik benim için mükemmeliyete yakın anlamına geliyor. En iyi performansı en az 256K lık balantı ile alabilirsiniz. Bunun kaltındaki bağlantılarda gerçek performansına pek ulaşamıyor. Dosyalar bitmeden paylaşıma açtığından dolayı paylaşım sayısı da ister istemez çoğalıyor. Hemde Emule yada RAM manyağı Shareazaa gibi bilgisayar kaynaklarını emmeyen bir Lite versiyonda içeriyor.

Ares Galaxy olan resmi sitesinden lite yada full sürümü ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Kurarken aklınızda olması gereken bir diğer konu da programın bazı casus yazılımlar ile birlikte gelmesi. Kurulum esnasında bunları seçmezseniz hiç biri sisteminize yüklenmeyecektir.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts