Otomasyon, otomasyon, otomasyon...

25-6-2009

Sık söylediğim laflardan biri şudur : "If you can automate it, automate it". DRY (kendini tekrarlamamak/do not repeat yourself) sadece kod yazma sırasında değil bence hayatın her noktasında önemli bir şey. Özetle eğer bir şeyi otomatiğe bağlama şansın varsa hemen şimdi bunu yap. İlk internet sitemi yayınladığımda hayat çok farklıydı siteyi en ufak bir değişiklik için FTP ile her seferinde güncellemek ve tek kişilik CMS sistemi olmak rezil bir deneyimdi. İlk blog sistemimi yazdığımda da bazı şeyler fark ettim blog yazmaya başlamam ne kadar çetrefilli ise o kadar az blog yazıyordum, yani sistemin kendi limitleri veya gereksinimleri blog yazmamı engelliyordu.

Bu sadece teknik veya vakit ile ilgili bir sorun değil bu psikolojik bir sorun. İnsan doğası sıkıcı işleri sevmiyor ve rutin işler insana sıkıcı geliyor. Bir geliştirici olarak kendinizi bir rutin içerisinde bulursanız gidişatta bir hata var demektir. Belki Ruby On Rails' ın çıkışı veya binlerce framework' ün tetikleyicisi de budur.

Yazılım geliştirirken gerekli otomasyonu yapıyor musunuz?

Daha önceden büyük resmi görebilmek ile ilgili bir yazı yazmıştım, yazılım geliştirirken ve başka işler yaparken de büyük resmi görebilmek lazım.

Eğer programcı değilseniz hala hayatınızda otomatiğe bağlayabileceğiniz şeyler var:

Bunların hepsini otomatiğe bağladıktan sonra, para kazanmayı da otomatiğe bağlayınca Kuala Lumpur' da sahilde uzanıp otomatiğe bağladığınız her şeyi unutabilir ve belki de hayatın tadını çıkartabilirsiniz…

Recent Blog Posts

See all of the blog posts