OSX' i Windows' a Benzetme

17-3-2008

Windows Kullanıcıları İçin OSX Rehberi(!)

Eğer orijinalinde Windows kullanıcısıysanız ama hasbel kader benim gibi OSX' e bulaştıysanız, benim kendi deneyimlerimden buyrun...

1. Sorun: Windows Yazılımlarını Çalıştırmak

Bunun en iyi yolu VmWare Fusion veya Paralells ile Windows' unuzu sanal bir sistem olarak çalıştırmak. Mac OSX' in GUI desteği ile "Unity" modunda Windows programlarını aynı Mac programları gibi çalıştırabilir, dosyaları sürükle yapabilir ve sistemler arasında rahatça kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

Ek olarak ciddi bir performans kaybı da yaşamazsınız.

2. Sorun: OSX Kısayolları Ctrl mi? Command / Mac Butonu mu?

OSX' in kısa yolları her ne kadar Windows' a benzese de büyük değişiklikler içeriyor. Özetle üzerinde Apple logosu olan buton "Command" diye çağırılıyor ve Ctrl yerine bu butonu kullanmanız gerekiyor. Mesela bir yazıyı kalınlaştırmak için Command + B yi kullanıyorsunuz.

Buradaki sorun Command butonu ile Ctrl butonunun yerleri alıştığınızdan farklı yerlerdeler. Bu kısayolların yerini "Keyboard & Mouse Prefence Pane" den yapabirsiniz. Bu sayede Ctrl buton Command, Command butonu da Ctrl olmuş olacak. Unutmamnız gereken Terminal kullanırken interrupt signal' i için gerçekten de "Ctrl + C" yi kullanamanız gerekir.

3. Alt + Tab' a ne oldu?

OSX' in Alt + Tab implemantasyonu Windows gibi değil. Pencereler arasında dolaşmak yerine sadece yazılımlar arasında dolaşıyor ki bu da çok sinir bozucu bir durum. Bunun için Witch' i yükleyin. Bu program sayesinde Alt + Tab aynı Windows daki gibi çalışmaya başlayacak.

4. Programları Çalıştırmak, Start Menü

OSX Vista tarzında bir program bulucuya sahip. Spotlight, sağ üst köşede görmeniz gerekiyor. Çok daha iyi bir alternatif olarak Quicksilver' ı tavsiye ederim. Quicksilver daha çok Launchy ya da Colibri tarzında çalışıyor.

5. MacOSX Hakkında Daha Çok Şey Öğrenmek

From Windows to MacOS X  sizi açılış için yardımcı olabilir. Expose' ile aranızı iyi tutun, Windows' ta olmayan ama Windows a geri dönünce arayacağınız şeylerden biri.

6. MacOSX Yazılımları

Herşeyden önce eski Firefox' unuzu aynen OSX' e taşıyabilirsiniz. Bu en iyi şey olacaktır bu sayede tüm ayarlarınız, eklentileriniz, temalarınız, şifreleriniz OSX' e direk gelmiş olacak. Ancak unutmayın ki Firefox Mac' te rezil şekilde çalışıyor. Eğer Firefox eklentilerininzde vazgeçebiliyorsanız Camino OSX için çok daha iyi bir çözüm.

Son olarak yeni yazılımları takip etmek için Life Hacker' ı takip edebilirsiniz.

7. MacOSX' te Linux

Bir çok command line programın OSX portu var ancak daha pratik bir çözüm için şiddetle MacPorts u öneriyorum. Klasik linux paket yöneticileri gibi çalışıyor ve bir çok popüler paketi içerisinde barındırıyor.

OSX Hakkında daha yazı yazmayı düşünüyordum ama bu planlarımı iptal ettim, muhtemelen bu OS X hakkındaki son yazım ama kendi ipuçlarınızı, kullandığınız yazılımları yorumlarda yazabilirsiniz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts