Open Source, Buna Deger mi?

29-3-2007

Genel olarak açık kaynak kodla aram iyidir, katkıda bulunurum, çalarım, okurum ve yazarım. Bunun harici genel olarak insanların açık kaynak kodu bedava ile eşleştirmelerini de sevmem.

Yazılım ücretli olmalı ya da destekçisi olmalı ama sonuç açık kaynak kodlu olmalı. Merak etmeyin Windows kaynak kodunu dağıtsa bir kaç manyak dışından kimse kendi işletim sistemimini kaynak koddan derlemeyecek. Kaçınız linux' unuzu kendiniz derliyorsunuz?

Dolayısıyla bu ciddi bir ticari tehdit değil. Bir tehdit olduğu kesin, nitekim Nessus bu yüzden artık açık kaynak kodlu değil ama egale edilebilir. Ek olarak PGP Enterprise açık kaynak kodlu ama koduda parayla, kendisi de.

Açık kaynak kod muhabbeti çok uzun, bu konudaki kişisel fikirlerim henüz yeterli değil. Bir çok boyutu, sonucu ve nedeni var. O yüzden o muhabbete girmeden bir kaç noktaya değineceğim.

Beğendiğimiz bloglardan Haacked' ın blogunda şu yazıyı okudum;
Building A Strong Open Source Community Requires Empathy

Yazıya ve yorumlara genel olarak bakınca open source bir topluluğu korumak ve oluşturmak için biraz kıçınızı yırtmanız gerekiyor. Yapılmayan bir iş değil, yeri gelince yeni bir televizyon almak için de kıçımızı yırttığımızı düşününce neden olmasın ama insan bir şey yapıyorsa bunu bir neden ya da sonuç için yapar. Genelde Forrest Gump' daki bilmeden koşmaz.

Nedenler şunlar olabilir,

- İnsanlara Yardım Etmek (peh!)
- Şöhret
- Kariyer
- Uzun vadede bir iş modeli ile para ve güç kazanma

Bunları önümüze koyup baktığımızda ve istenilen sonuca bugüne kadar kaç projenini ulaştığını incelediğimizde ve sourceforge' un koca bir ölü proje çöplüğü olduğunu anladığımızda, şunu düşüyoruz : buna değer mi?

Recent Blog Posts

See all of the blog posts