Numaracı Programlar

23-1-2004

Bir çok programın içinde bubi tuzakları sakladıklarını açılayan bir makaleye bugün ulaştım. Aslında konu tanıdık programlar özellikle de sahte serialları önleme adına internetten veya başka yollardan kendilerini kontrol ediyorlar ve eğer kullanılan seri numara sahteyse yada başka bir illegal konu sözkonusuysa kendilerini imha ediyorlar yada daha ilginç seneryolara başvuruyorlar.

Nasıl ki saldırıların çoğu her zaman iç networkten geldiyse açıkların çoğu da hep bilgisayarın içindeki ek zımbırtılardan ve bu tip bildmediğimiz programlardan oluşuyor. (Bir defa daha açık kaynak kodlu yazılımın önemini farkediyoruz).

Liste şeklinde bu programlara Booby Trapped Software' dan ve makale şeklinde de Computercops : Booby Trapped software ! dan ulaşılabilir.

Listede olmayan bir kaç programda ben belirteyim hemen. Babylon da belirli periyodlar ile kendi sitesinden seri numaranızı kontrol eder, eğer bir sorun olursa hemen kendini expire eder. Macromedia ürünleri de (Dreamweaver, Fireworks) aynı networkte aynı anda iki aynı ürünün, aynı seri numara ile çalışmasına izin vermez.

Özellikle internete bağlanması gerekmeyen tüm programların internet bağlantılarını firewall ile kapatın, eğer programın internet bağlantısı yapması gerekiyorsa da nereye bağlandığına iki defa bakın (sniffer yada user friendly bir firewall ile) ve ona göre ilgili bağlantılara izin vermeyin.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts