Negatif Düşünerek Öğrenmek

11-5-2008

Siteyi takip edenler çoktan anlamıştır, ben büyük bir "kişisel gelişim" hayranıyım ve elimden geldiğince bu konuya eğilmeye çalışıyorum, ek olarak kova burcu da değilim, yani tüm dünyadaki bigileri öğrenmeye çalışmıyor sadece belli konulara odaklanmaya çalışıyorum.

Yakın dönemde önceden ara ara pratiğini yaptığım bir yöntemi tamamen hayatıma geçirdim. Ben bu yönteme basitçe "Negatif düşünmek" diyorum. Negatif düşünce metodu varsayılan olarak kabul etme değil varsayılan olarak kabul etmemeye dayanan bir düşünce yolu. Özetle her durumun "muhalafet" insanı olmak.
Mesela birisi size " Sitelerde SSL kullanılması çok önemlidir. " dediğinde siz şöyle diyeceksiniz:


Şimdi elinizde üç maddelik bir liste var yani SSL' in kötü olduğuna dair üç cevap verdiniz. Bu cevaplar üzerinde saatlerinizi harcamanız gerekmiyor, aksine anında aklınıza ne geliyorsa o. Hani birine gıcık olursunuzda ne dese karşı çıkmak istersiniz ya aynı o şekilde, her öneriye gıcık olup sadece muhalefet olmak adına listenizi üretmeniz gerekiyor.
İkinci ve önemli adım ise kendi listenize karşı çıkmak, şimdi tekrar dönelim listeye ve birinci adımı irdeleyelim:
Şimdi elimizde yeni bir cevap var, devam edip buna da karşı çıkalım,
Görüldüğü gibi bu süreç kendini tekrarlayan bir şekilde işliyor. Negatif argüman kalmayana kadar iddia - cevap, iddia - cevap şeklinde gidiyor. Bazen negatif argüman elde kalabilir, bu durum ilk iddianın gerçekten de hatalı olduğunu ya da kısmen doğru olmadığını belirtir.
Tüm bu öneri-cevap silsilesini bitiren bir kişi, aşağıdakileri zaten biliyor ya da bu süreç üzerinde öğrenmiş olacaktır:


Eğer bunların hiç birini bilmiyor ve negatif düşünce metodunu deniyorsanız bu basit öneri üç gün sürebilir, bilginize göre bu üç saniyede sürebilir, üç milisaniye de sürebilir. Bir yerden sonra bir dizi negatif önerinini cevabı zaten beyninizin önbelleğinde olacak ve hızlı şekilde işlenecektir. Bunu kullanırken genelde iddia-cevap zincirlerini önce beyninizde işleyin, takıldığınız noktada dışarı vurun ya da araştırın. Eğer kendi cevabınızdan emin değilseniz, onu iyice irdeleyin.

Eğer en baştan bu öneriyi kabul etseydiniz bu bilgilerden mahrum kalacaktınız ya da SSL kullanacak ama muhtemelen neden kullandığınızı bilmeyecek ya da bildiğinizi varsayacaksınız. Bir şeyi bildiğini varsaymak çok fazla yapılan işlerden biridir, eğer bir şeyi bildiğinizi varsayıyorsanız, biri sizi açık şekilde negatif soru yağmuruna tuttuğunda onu aslında bilmediğinizi ama kulak dolgunluğundan ve parçalı fikirlerden dolayı bildiğinizi varsaydığınızı anlarsanız. Bir şeyi bildiğinizi varsaymak genelde gerçeği gözardı etmeye ya da bir sorumluluktan kaçmaya benzer. SSL' i neden kullandığını bildiğini sanan biri şuradaki hatalara basitçe düşecektir.

Belirtmek gerekir, negatif düşünce metodu politik gereksinimler olan yerlerde genelde bir işe yaramayacak aksine sorun olacaktır. Ana amacı bilgi temelli konularda verim sağlamak, öğrenmeyi yüceltmektir. Politik konularda işe yaramayacağı gibi, vaktin limitli olduğu durumlarda da istenildiği şekilde işe yaramayabilir. Genelde grup çalışmalarında süper verim alınan bir teknik olup, kendi kendinize değil de grup olarak kullanacaksanız diğer grup elemanlarının bu durumdan haberdar olması sizi kötü durumlara girmekten kurtaracaktır.

Konuya varsayılan olarak pozitif değil de negatif yaklaşmak aslında bir nevi psikolojik oyun, psikoloji işin içinde olmasaydı yaklaşımın metodu aynı olduktan sonra yaklaşımın pozitif veya negatif olması bir değişikliğe neden olmayabilirdi. Ancak negatif yaklaşım bizi ispat ve iddia-cevap zincirine zorluyor. Ek olarak grup çalışmalarında zincirleme reaksiyonlara neden oluyor ve dinamizmi ayakta tutuyor, çünkü kişisel veya grup olarak düzenli şekilde kanıt üretiyor veya karşı saldırı hazırlıyorsunuz. Bunun yanında tüm grubun belli konulardaki bilgisi sınanmış oluyor, dolayısıyla kendinizi işlem sırası nedir bilmeyen birine üç bilinmeyenli denklemi öğretmeye çalışırken bulmuyorsunuz.

Buradaki örnek kısıtlı, bu yöntem bir çok farklı öneriye başarılı bir şekilde uygulanabilir ve genel olarak şu avantajları var:


Ne zaman işe yaramayabilir:
Eğer bu yöntemi kişisel olarak veya grup olarak uygularsanız sonuçları merak ediyorum, yorumlarda kendi deneyimlerinizi belirtebilirsiniz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts