Nasıl Websitesi / Blog Açılır ya da 2 Saatte Profesyonel Blog Sahibi Olma

18-12-2006

Blog kavramının ve blog sitelerinin popülerliğinden bahsetmek manasız olur, lakin hergün gözümüze yeterince giriyor. Dün yeni bir blog açmam gerekti ancak vakitte harcamam gerekiyordu. 2 saat içerisinde kendi domaini altında gayet güzel çalışan ve kaliteli bir blog sahibi olduk. Deneyimlerim ve ortalama 2 saat süren çözüm.

Bu iş için 3 ana yol var;

Ben kendi hostunuzda kendi domaininiz ile teknik detaylara inmeden bu işi nasıl yapacağını değinmeye çalışacağım.

 1. İlk olarak bir domain ve isim seçin; 15 dk.
  Domain ve ismin ilişkili olmasına, mümkünse içerisinde türkçe karakter bulunamamasına önem verin. Bu sayede daha akılda kalıcı olacak ve kullanıcılar için yazarken dertsiz olacaktır. İsim için değil ama belki domain bulmak için biraz vakit harcamanız gerekebilir.
 2. Gidin domain adresinizi alın; 15 dk - 9$
  Domain adresiniz için en iyi yerlerden biri Godaddy, gidin hemen domaininizi alın. Hatırlatmak gerekir ki Domain' i host firmanızdan almayın! Bedava olsa da almayın... Bu tip bir durumda host firmasına bağımlı kalır ve genelde kötü bir hizmet alır ve ileride de çok sorun yaşarsınız.
 3. Blogunuza karar verin; 1 dk.
  Bugün piyasada bulabileceğiniz en popüler blogların başında sanırım MovableType ile Wordpress gelmekte. Şahsen ben WordPress' i tercih ettim. Tamamen PHP olması, template sisteminin pratik olması en büyük nedenlerden.

  Bakın bir dakikada ben sizin için karar verdim...
 4. Hostunuzu Alın; 20 dk.
  Ana konumuz vakit harcamadan bu işi halletmek o yüzden WordPress i kendi kurabilen bir host arıyoruz. Bu durumda büyük bir firmanın küçük hizmetlerini önereceğim. Yahoo! Small Business ile Yahoo! Hosting.

  Yahoo! WordPress ve MovableType' ı sizin için kurabiliyor ve hatta gerekince güncelleyebiliyor. Bunun yanında genel olarak hostıng hizmetleri kuvvetli.

  Yahoo hosting diğer hostlara göre çok az daha pahalı. Kurulum için 25$ her ay için de 11$ ödemeniz gerekiyor. Ciddi bir iş yapıyorduk değil mi? Ayda 16 YTL yi bir zahmet gözden çıkarın ve gerçek bir siteniz, e-mail adresiniz olsun. Popüler bir blogunuz olunca bu paranın katını reklamdan alabilirsiniz, ermmm belki de alamazsınız ancak konu bu değildi.
 5. Blogunuzu kurun; 5 dk.
  Yahoo' nun panelinden hemen WordPress kurulumunu seçin ve sizin için blogunuz kurulacak.
 6. Adam gibi bir şablon / template / theme edinin; 30 dk.
  İnternetteki 1 milyon sitenin bir kopyasını yapmak istemiyorsanız WordPress' in kendi içerisinde gelen temalardan uzak durun ve kendinize biraz daha şekilli bir tema edinin. WordPress Themes den ücretsiz temalar edinebilirsiniz. Bu temaları indirdikten sonra FTP ile wp-admin/themes klasörüne atmanız yeterli ondan sonra WordPress panelinizden hemen temanızı değiştirebilirsiniz.

  Bu şekilde bir tema seçtiyseniz 1 milyon yerine 5.000 sitede olan bir görüntüye sahip olacaksınız, biraz daha iyi gibi, değil mi?

  Eğer biraz daha masraf yapmak istiyorsanızi, yani aranıyorsanız. 50-60$ gibi fiyatlarla Monster Template' ın WordPress templatelerinden satın alın. Eğer sitenizin içeriğine uyan bir şablon bulabilirseniz almanız tavsiye edilir.
 7. Şimdi Gidin ve Bloglayın; 1 ömür...

2 saat içerisinde bir blog sahibi oldunuz, tebrikler.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts