Namaz Vakitleri v1.0, Namaz Saatleri ve Namaz Vakitleri Bildirme Programı

4-7-2004

Namaz vakitleri programındaki güncelleme hataları giderildi. Bazı şehir ve ülkelerde namaz vakitleri programında isim karmaşasından dolayı hatalar oluşmaktadır bunları bildirirseniz bu sorunları çalışacağım. Namaz vakitleri ni kullanırken şehirlerin türkçelerini girmeniz gerekmektedir eğer çalışmazsa bir de şehrin ingilizcesini deneyiniz. Ek olarak yaz saati uygulamasından dolayı ülkenizdeki vakitlerle 1 saat oynama yapıyorsa lütfen bunu da bildirin.

 1. Namaz Vakitleri Nedir ?
 2. Ekran Görüntüleri / Screenshots
 3. Nasıl Çalışır
 4. Hatalar, Kısıtlamalar ve Yapılacaklar;
 5. Yükleme, Download ve Kurulum ?
 6. Neden ?
 7. Önemli Not
 8. Lisans
 9. SSS / FAQ, Sık Sorulan Sorular
 10. Namaz Vakitleri Kaynak Kodu

 

Namaz Vakitleri Nedir ?;

Tarih : 7/4/2004
Namaz Vakitleri bilgisayarınızı köşesinde çalışıp size namaz vakitlerini bildiren küçük bir uygulamadır. Namaz Vakitleri' ni almak için internete bağlanması gerekir.

v1.0 : 7/13/2004 (Tüm ülke ve şehirler eklendi, küçük hatalar giderildi, kurulum eklendi)
Namaz Vakitleri .NET ile geliştirilmiş bilgisayarınızın sağ alt köşesinde ikamet edip size namaz saatlerini bildiren küçük bir programdır.

Tarih : 5/6/2006
Eğer kendi namaz vakitleri yazılımızı geliştirmek istiyorsanız kayna kodunu yükleyip inceleyebilir ve kullanabilirsiniz.
Offline Namaz Vakitleri için kaynak kod yayınlandı

Tarih : 09/09/2006
Serverdaki bir hatadan bir süredir hata veren namaz vakitleri tekrar çalışır hale geldi.

Ekran Görüntüleri / Screenshots;

Nasıl Çalışır;

Diyanet' in sitesinden bugünün Tüm Ülkeler ve Şehirleri için namaz saatlerini - namaz vakitlerini alır ve size gösterir. Ek olarak şu an hangi namaz vakti içerisinde olduğunuzu ve bu namazın çıkması için ne kadar vaktinizin kaldığını gösterir.

Yükleme, Download ve Kurulum ?;

Aşağıdaki dosyayı download ettikten sonra çift tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz. Ondan sonra yönergeleri izleyerek basitçe kurabilirsiniz. Sisteminizde NET framework' ün yüklü olması gereklidir. Üşendiğimden bunu ben kontrol ettirmedim. Program açılışta hata veriyorsa bunun anlamı sizde .NET Framework yüklü değil demektir.

 1. Namaz Vakitleri Yükleme / Download
  namazvakitleri.msi (156 Kb.)
  MD5 Sum : 800aa692dbd285a4bc45f58ac00cdd16

 2. .NET Framework Download
  Eğer yoksa yüklemeniz gerekmektedir.

Hatalar, Kısıtlamalar ve Yapılacaklar;

Keraat vakitlerini şu an hesaplamamaktadır, Eklenecektir.

Neden ?;

Aslında Namaz Vakitleri benzeri bir çok program var ancak bu bence çok pratik ve herşeyden öte bu deneysel bir çalışma sadece. Esas temeli 1 sa. İçerisinde Cuma namazından önce yazılmış olup namaz vakilerini basitçe bilgisayarda görmek amaçlıydı, şu anki haline gelmesi için birkaç saat daha ekstradan feda edilmiştir.

Sonradan da namaz vakitleri ni offline olarak hesaplayan DLL geliştirilmiş ancak arabirim yazılmamıştır.

Lisans ?;

Program Prayware' dır. Yani programı kullanmadan önce en az bir defaya mahsus olarak geliştiriciden Allah Razı olsun demelisiniz. Ondan sonra programı istediğiniz gibi kullanabilir ve para istemeden istediğiniz şekilde dağıtabilirsiniz.

Önemli Not;

Özellikle ilk bir kaç gün boyunca bu programa güvenmemeniz ve işinizi ona bağlamamanız tavsiye edilir ne zaman ki programın stabil çalıştığına ikna olursunuz o zaman kendinizi buna bağlayın. Bu program yüzünden namaz kaçırmanızı yada yanlış bir vakit kılmanızı istemeyiz. Namaz Vakitleri kaçırdığınız namazlardan sorumlu değildir :)

SSS / FAQ, Sık Sorulan Sorular;

 1. Program niye Namaz Vakitlerini kendi hesaplamıyor ?
  Bildiğiniz gibi Namaz Vakitleri hesaplanabilir ancak bu çok fazla detay gerektiriyor. Meshep farklılıkları, Güneşin konumu, ayın konumu, coğrafi konum, farklı konsoryumlar vs. Dolayısıyla ben kendi bu tip oluşumdan uzak tutmak istedim.

  Namaz vakitleri ni hesaplayan kodu yazdım, açık kaynak kodlu olarak dağıtılmaktadır.


 2. Benzer Programlar (genelde daha gelişmiş ve güzeller) Nelerdir ?
  Müezzin : http://www.harf.com/Software/Download/Moa'zen/Moa'zen.zip
  Pray Alert : http://www.webrouge.com/prayalert/
  Ezan'ı Vakit : http://www.ezan.projesi.com/

 3. Pocket PC için Namaz Vakitleri Programı var mı ?
  Namaz Vakitlerinin bir Pocket PC versiyonu yok ancak Pocket Islam isimli harika bir yazılım var. Tamamen ücretsiz, Geliştiricilerinden Allah Razı olsun harika bir program, şiddetle tavsiye ederim.
  http://www.smartnetwireless.com/PocketIslamDownload/ adresinden Pocket Islam download edilebilir.

Namaz Vakitleri Kaynak Kodu;

Buradaki kaynak kod bu programın değildir. Bu programın kaynak kodu maalesef bir harddisk faciasında kayboldu. İsteyen ninjasal reverse engineering tekniklerini kullanarak namaz vakitleri nin kaynak kodunuinceleyebilir.

Bu kaynak kod offline olarak namaz vakitlerini hesaplamanızı sağlar.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts