Namaz Vakitleri tekrar çalışıyor

3-10-2005

Ramazan' ın gelmesiyle Namaz Vakitleri programına tekrar bakma frsatım oldu. Namaz Vakitleri' nin çalışma mantığı şu şekilde;

  1. Program ferruh.mavituna.com a bağlanıyor
  2. Serverda çalışan bir ASP diyanetin sitesinden ilgili namaz vakitlerini çekiyor ve belli bir formatta isteğe cevap veriyor. Tabii ki cacheleme işlemi de yapıyor.

Program çalışmamaya başladı çünkü diyanet sitesindeki formatı değiştirdi, yeni formata uydurmak için vakit harcamak yerine daha efektif bir çözüme gittim ve .NET ile direk offline namaz vakitlerini hesaplattım. Sorun buradaydı yaklaşık 5-10 dk. kadar anlamadığım bir sapma oluşuyordu bunu da bu sabah 10 dk. gibi bir sürede çözümledim.

Bu DLL tamamlanınca hemen eski programı çalışır hale getirmek için daha önceden yazdığım web kısmını siteye entegre ettim ve şu an eski sistem çalışır hale geldi. Tek sorun potansiyel şehir isimleri çakışması, bu konuda da bana hangi şehir ve ülkede hata aldığını gönderenler olursa çok güzel olur. Ek olarak ülkelerin yaz saati uygulamaları konusunda da yabancı bazı ülkelerde her vakitte birer saatlik zaman farkı oluşabilir buna benzer durumları da bildirirseniz düzeltmeye çalışırım.

Özetle şu an Namaz Vakitleri v1.0 tekrar çalışır halde, vakitleri alabilmeniz için internete bağlı olmanız gereklidir. Yeni offline namaz vakitleri' nin ise altyapısı bitti. Müsait bir vakitti uygun bir arabirim ile onu da kaynak kodu açık şekilde yayınlamaya çalışacağım.

Son olarak diyanet vakitleri ile +/- 2 dk. oynama olabiliyor. Buna da dikkat edilmesi rica olunur.

Namaz Vakitlerini download edin, bilgi alın

Recent Blog Posts

See all of the blog posts